Sivas Katliamı Türkiye’nin dört bir yanında anıldı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-madimak-anma2 Temmuz 1993 günü Sivas’da hazırlanan Pir Sultan Abdal şenliklerine katılmak üzere Madımak Oteli’nde konaklayan sanatçı ve aydınların, otelin ateşe verilmesi sonucu yakılarak katledilmesi sebebiyle düzenlenen Sivas Katliamı anmaları, 21. yıldönümünde ülkenin dört bir yanındaki etkinliklerle gerçekleştirildi.

Sivas

1993’de olayın yaşandığı Sivas’da yapılan yürüyüşle Sivas katliamında aramızdan bedence ayrılanlar anıldı. Katliam sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları, kitle örgütü ve siyasi partilerin temsilcileri ve katılımcılardan oluşan topluluk, Ethembey Parkı’nda toplanarak sloganlarla birlikte Mevlana Caddesi üzerinden eski Madımak Oteli’nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdüler. Sokağın girişinde polis barikatı ile karşılaşan katılımcılar, polislere doğru karanfil fırlatarak tepki gösterdiler. Bir süre sonra olayda yaşamını yitirenlerin aileleri, milletvekilleri ve anma programını düzenleyen komite üyelerinin eski Madımak Oteli’ne geçişine izin verildi. Sivas katliamında ölenlerin adlarının okunduğu anma programı sırasında katılımcılar tarafından otelin önüne karanfiller bırakıldı.

İstanbul

İstanbul’da bir çok ilçede anma etkinlikleri yapılarak Sivas katliamı anıldı. İstanbul Direniyor ekibi olarak Kartal İlçesi’ndeki Ahmet Şimşek koleji önünde toplanan grupla beraber düzenlenen eyleme katıldık. “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” pankartıyla toplanan katılımcılar, Kartal Sahil Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdiler ve burada bir basın açıklaması okuyarak eylemlerini sonlandırdılar.

Ankara

Ankara’da saat 16:00’da başlayan, Toros Sokak ile Kolej Meydanı arasındaki mesafede düzenlenen yürüyüşle birlikte katliam anması yapılmış oldu. Eyleme çok sayıda kitle örgütü ve parti katıldı. Ankara Direniyor ekibi de eylemde yer aldı.

İzmir

İzmir’de çeşitli etkinliklerle Sivas Katliamı anıldı. Basmane’de yapılan etkinlikler sırasında Konak Meydanı’na yürümek isteyen topluluğa polis müdahale etti. Müdahale sırasında 9 eylemci gözaltına alındı. İzmir Direniyor ekibi olarak katıldığımız Yamanlar Mahallesi’ndeki etkinlik ise İşsizlik ve Pahalılık derneğinden başlayan ve Nazım Hikmet Meydanı’na yapılan yürüyüş ve bu meydanda yapılan konser ile gerçekleştirildi. Halkın Kurtuluş Partisi, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği, Sevdilli ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yamanlar Spor Kulübü ve Soğukkuyu Spor Kulübü tarafından düzenlenen etkinliğe 2000 kişi katıldı. Etkinlik sırasında kurumların temsilcileri söz aldı ve katliam ile ilgili görüşlerini aktardılar. Ardından sahne alan halk ozanı Erbay Ulupınar, Mehmet Ali Öksüz ve Âşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni türküleriyle Sivas’ta katledilen aydınlarımızı andı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir