Çin’de çok çalışmaktan ölen bankacı için açıklama; “Bu size ibret olsun”

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-cinÇin’de bankacılık denetmenliği yapan 48 yaşındaki Li Jianhua, çalışma saatlerinin fazlalığına ve aşırı baskıya dayanamayarak hayatını kaybetti. Çalıştığı bankanın yetkilileri, Li’nin ölümünün yoğun çalışmadan kaynaklandığını kabul etti. Çalışma arkadaşlarının yaptığı açıklamaya göre, son zamanlarda kalp problemleri ile karşı karşıya kalan Li, zamanı olmadığı gerekçesiyle doktora gitmeyi reddediyor ve gece saatlerine kadar çalışmasını sürdürüyordu.

Çin’deki bu olay, ufak bir istisna değil. China Youth Daily gazetesi, her yıl 600000 kişinin çok çalışmaya bağlı hastalıklardan dolayı öldüğünü belirtiyor. Çinli banka yetkililerinin açıklaması, söz konusu olayın genel geçer ve kabul edilir bir hale getirildiğini gösteriyor. Yetkililer, Li’nin ölümünün arkadaşlarına ders olması gerektiğini, Li gibi personellerin çalışmaları sayesinde kurumlarının güç kazandığını belirttiler.

Maalesef bu olayın gerçekleştiği ülke, komünist partinin yönetimde olduğu bir ülke. Komünist partilerin sömürüye karşı mücadele etmesi gerekirken, finansal bir kurumun raporunu hazırlayacak kadar çok çalışma yapılmak zorunda kalınması, sosyalist bir ülkedeki güvenin henüz tesis edilemediğini gösteriyor. Sosyalist bir ülkede “basit muhasebe işlemlerinin” ve dolayısıyla bürokratik hantallıkların, “pahallı devletin” sökülüp atılması gerekirken, emperyalist ülkelerdeki yöntemle ekonomik gelişim sağlamaya çalışan Çin Halk Cumhuriyeti yöneticileri, özür dilemek ve çözüm bulmak yerine Çin işçilerine aba altından sopa göstermeyi tercih ediyor.

“Çin değerleri ile sosyalizm” adı altında Marksizm-Leninizm’den bağımsız, finans-kapitalist yöntemleri kullanan, parti MYK sayısını son derece dar tutan Çin Komünist Partisi, uğruna mücadele etmiş, canını vermiş işçi ve köylülerin hem kemiklerini, hem de somut olarak bedenlerini sızlatmaya devam ediyor.

Tanrı bizi böyle komünistlerden(!) korusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir