Ortadoğu’ya hoşgeldin FIFA

PDF İzle & KaydetYazdır

s1

Binlerce yıllık gelenek… Avrupalı bilmiyor değil, ancak giderek unutuyor, en azından işini o şekilde bitimiyor.

Rüşvetten bahsediyoruz. Dünya’nın her yerine futbol yayılsın diye Dünya Kupası’nı her yıl farklı kıtaya götürme kararı alan futbol patronları, Asya durağına gelince o binlerce yıllık geleneğe hayır diyemediler.

Rüşvetten bahsediyoruz, ilk buğday tanesi mülk edildiğinden beri doğulu için “işleri halletmenin” diğer adından. Asya, Avrupa, Afrika, Amerika derken, tefeci-bezirganların en örgütlü ve en şişkin olduğu ülkeden, daha doğrusu suni olarak oluşturulmuş bir şehir devleti olan Katar’ın “işleri halletmek” için FIFA’ya rüşvet teklif ettiği ortaya çıktı.

Böyle bir dünyada, halkların müşteri olarak görüldüğü gösterilerde para oyunlarının dönmesinin normal olduğu, bizlere garip gelmemekte. Ortaya çıkmayan bir çok kirli ilişkiden geçerek sahnelenen bu oyunda akla gelen soru şu olabilir, neden Katar?

İki seçenek karşımıza çıkmakta. Birincisi, Katar seçeneğinden memnun kalınmadı. Çünkü Katar taraftarı, “bizim buraların” özgür köleleri gibi sahada gördüğünü kavrayacak derecede değil. Dolayısıyla Dünya Kupası’nı pazarlanacağı “bilinçsiz” müşteriler, FIFA’nın arz etmek istediği saha değil.

İkinci seçenek, yamanın delikten büyük oluşu, yani olayın saklanamayacak kadar büyümüş olması ihtimali. Başkan Sepp Blatter, 2 hafta önce rüşvet iddialarını reddetmiş, Katar kararına sahip çıkmıştı. Ancak işin içinde FBI da dahil olmuş durumda.

Ticari futbol, insanları iğrendirmeye devam ediyor.

 

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir