Kütahya Çelikler Seyitömer Linyitleri İşletmesi’nde 576 İşçi Daha İşten Çıkartıldı!

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-seyitomerKütahya’da bulunan Seyitömer Elektrik Santrali’nde yapılan özelleştirme sebebiyle başlayan işten atmalara karşı arkadaşlarının işe geri alınmasını isteyen ve bunun için eylemler yapan işçilerin işten çıkarılması başladı. Öncesinde 17 Nisan 2014 tarihinde 109 işçinin işten atılması, 1200 işçinin yapması gereken işi 700 işçinin yaptığı bir yerde 18 işçinin atılması takip etti. Bunun üzerine 10 Haziran 2014 tarihinde işçiler tesislerin önünde oturma eylemi başlattılar.

Eylemi yaptıkları gün jandarma tarafından saldırıya uğrayan işçiler, bir gelişme yaşanmaması üzerine iş bırakma kararı aldılar. 576 işçi, iş durdukları ve iş yerini zararlara uğrattıkları gerekçesiyle iş akitlerine son verildiği bildirildi.

Karar üzerine, işten çıkartılan işçiler Kütahya merkezindeki Ulu Camii’nde toplu bir şekilde cuma namazı kıldıktan sonra yürüyüşe geçtiler. İşçiler, valiliğin karşısındaki yıkılmış belediye binası önünde oturma eylemi başlattıklarını açıkladılar. Bu eylem sırasında Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Bülent Aydın bir açıklama yaptı; “Çalmadığımız kapı, derdimizi anlatmadığımız makam kalmadı. Somut sonuç ne yazık ki yok. Önümüzde duran gerçek Kütahya Cumhurunun 576 bireyi işsiz. 576 kişi, 576 aile demek. Direkt olarak etkilenen 2 binin üzerinde insan demek. Özelleştirmeleri bunun için mi yaptınız? Cumhur’u mağdur etmek için mi? Özelleştirmelere karşı çıkarken bugün yaşanacakları sizlere dün anlatmadık mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir