Konak-Yeşildere’deki tünellere Duatepe halkından tepki

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-duatepe (1)Konak-Yeşildere Tünelleri nedeniyle evleri boşaltılmak istenen Konaklıların sesinin duyulması için ilki geçtiğimiz ay Damlacık’da yapılan forumun ikincisi Duatepe Mahallesi’nde düzenlendi. Foruma Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kitle örgütlerinden yöneticiler, İzmir Direniyor ekibi ve çevre mahallelerin muhtarları katıldı. Her türlü baskıya rağmen evlerini boşaltmama kararı alan Duatepeliler, tünel inşaatının durdurulması için birlikte mücadele etme kararı aldılar.

Forumun açılış konuşması Sema Pekdaş tarafından yapıldı. Pekdaş konuşmasında “Ulaşım hakkını sağlamaya yönelik olarak yollar, tüneller yapılır ama bütün bunlar yapılırken bu yolların çevreye verdiği zarar, ulaşıma katkısı hesap edilir. Daha sonra yolun yapılacağı zemine bakılır. Ama zemin etüdü yapmadan bu tünel kazılmaya başlandı. Daha sonra burada yaşayan insanların nerede nasıl bir yaşam hakkına sahip olacaklarına bakmadılar. ‘Siz başınızın çaresine bakın, biz size bir süre kira verelim’ dediler. İnsanlarla bundan daha iyi dalga geçmek olmaz. Madem tünel yapıyorsunuz, bunu hesabını da yapmak durumundasınız. Burada yaşayan insanların barınma hakkını öncelikle düşünmek zorundasınız. Barınma hakkı ulaşım hakkından çok daha önemlidir” diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ayhan Emekli de yaptığı konuşmada, tünelin kaçak olduğunu iddia etti. Emekli, “Devletin yaptığı bu tünel kaçaktır. Bu yüzden kimse burada kaçak oturuyor diye suçlanmasın. Mücadele ederek kurtulacaksınız. Asıl hasarı gören sizlersiniz. Kamulaştırma yoluyla buralardan gitmenizi sağlayıp, buraları ranta açmak istiyorlar. Burası yeni bir Sulukule olmasın. Bu sorun ancak sizlerle çözülebilir. Sorununuz ortak çözümüzde ortak olacak” dedi.

Foruma katılan vatandaşlar tünellerin trafiği rahatlatmak gibi bir amaç taşımadığı görüşünde birleşti. 629 sokakta oturan Ayşen Aşık, tünelin evinin hemen altından geçtiğini belirterek; “90 metre altımızdan tünel geçiyor, evim yan binadan ayrılmaya başladı. Yetkililer hiçbir şey yapmıyor. Yaptıkları tek şey evlerimizi Naziler gibi işaretlemek” dedi. Düzenlenen foruma destek veren Aşık, tünel inşaatının durdurulması için gereken her türlü mücadelede yer alacağını da söyledi. Mahalle sakinlerinden Gürcan Dalıç, tünelden önce sapa sağlam duran evlerinde tünel inşaatından hemen sonra çatlaklar oluşmaya başladığını belirterek, “Sağlam evlerimiz çatır çatır gidiyor. Tünelden 5 ay sonra zemin etüdü yaptılar. 28 gün sürdü. Bu da gösteriyor ki zemin etüdünü laf olsun diye yaptılar” dedi.

Mücadele için tüzel kişilik oluşturmak gerektiğini de belirten Dalıç, dernek kurulması yönünde öneri sundu. Dernek yönetiminde Damlacık, Duatepe, Çimentepe, Selçuk, Zafertepe ve tünel inşaatından etkilenen diğer mahallelerden de temsilcilerin katılacağını dile getiren Dalıç, “Tüzel kişilik olmak lazım. En basit biçimiyle bir dernek kurmalıyız. Dernekle Karayollarının karşısına aslan gibi dikileceğiz ve aslanlar gibi mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Forum sırasında İzmir Direniyor’dan arkadaşlarımız da söz alarak, tünelin yapılmasına karşı olduklarını ve örgütlü mücadele ile söz konusu tünelin yapımını durduracaklarını açıkladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir