Nakliyat-İş, 700 kişinin çalıştığı Sarp Lojistik’de yetki kazanımını kesinleştirdi.

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-sarpSendikal mücadelenin binbir zorluk çıkartılarak ilerlediği bugünlerde, gerek patronlar, gerekse patronların hükümeti, işçilerin örgütlenme ve birlikte hareket etme iradelerine karşı her türlü saldırıyı yapmaktan geri durmuyorlar. Bu olguya örnek bir olayı Eskişehir’de toplu iş sözleşmesi yetkisi alan DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasında örgütlenen işçilerin karşısına çıktı. Hem Sarp Lojistik’in patronları, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı el ele vererek işçilerin TİS imzalamasına yönelik engelleme yaptılar.

Bu engellemeye karşı haklarını arayan işçiler, sendikanın aracılığı ile açılan ve Eskişehir 2. İş Mahkemesi’nde görülen davayı kazandılar. Bu kazanım üzerine Nakliyat-İş sendikası bir bildiri yayınladı ve olayın gelişimi ile ilgili bilgilere bu bildirisinde yer verdi.

ESKİŞEHİR 2. İŞ MAHKEMESİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN HUKUKSUZLUĞUNA DUR DEDİ

Mahkeme Eskişehir’de kurulu bulunan Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi için yetkili sendika olduğumuza karar verdi. 

Sendikamız 2013 Aralık ayında 700 işçinin çalıştığı  Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. A.Ş’de örgütlenmesini tamamlayarak yetki için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapmıştır. Bakanlık 6356 Sayılı Yasayı ve mahkeme kararlarını hiçe sayarak sendikamızın yetki başvurusuna %1 iş kolu barajının altında kaldığımız için olumsuz yanıt vermiştir.

Bunun üzerine sendikamız Eskişehir 2. İş Mahkemesine dava açmıştır. Mahkeme yapmış olduğu yargılama sonucunda verdiği kararda  Bakanlığın, gerek 6356 Sayılı Yasanın 41. Maddesi gerekse Ankara 15. İş ve 19. İş Mahkemelerinin kararlarına uygun davranmadığını ve hukuksuzluk yaptığını belirtmiştir. Çünkü gerek 6356 Sayılı Yasanın 41. Maddesi gerekse mahkeme kararlarına göre işyeri/işletme çoğunluk tespiti başvurularının en son kesinleşen 2009 Temmuz istatistiklerine göre yapılması gerekmektedir.

Eskişehir 2. İş Mahkemesi tespit için başvuru yaptığımız tarih olan 31 Aralık 2013 tarihindeki üye sayımızı Bakanlığa bir yazı göndererek istemiş ve gelen cevaba göre de sendikamızın işletme bazında toplu iş sözleşmesi imzalamak için üye çoğunluğun olduğuna   ve yetkili sendika olduğumuza karar vermiştir.

Eskişehir 2. İş Mahkemesinin vermiş olduğu bu karar Bakanlığın hukuksuzluğuna da son vermiştir.  Bu anlamda örnek ve ilk karar olması açısından ayrıca önem taşımaktadır.

700 işçi kardeşimizin çalıştığı Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. A.Ş’de önümüzdeki dönemde toplu iş sözleşmesi imzalamak için herhangi bir yasal engel kalmamıştır.

Sarp Havacılık Loj. İşçilerinin örgütlü ve kararlı mücadeleleri bu süreci toplu iş sözleşmesi  ile taçlandıracaktır. 11.07.2014

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir