İzmir Atatürk Lisesi öğrencilerinin bildirisi

PDF İzle & KaydetYazdır

izmir_Ataturk_lisesi_bildiriLiselilerin isyanına katılan bir başka lise ise İzmir Atatürk Lisesi oldu. Bildirileri 11 Haziran’da yayınlandı.

Ey Türk Gençliği

Birinci vazifen, Türk istikbalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur.”

“Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

“Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk iktisadıyla, Tür şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.”

“Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin.”

Mustafa Kemal Atatürk

Ey gözlerine karanlık ve umutsuzluk perdesi çekilmiş Türkiye’m! Bizi ötekileştirmeye çalışanlara inat Gavur İzmir’den sesleniyoruz.

Kurulduğu 1888’den bu yana karanlığa, gericiliğe karşı dimdik ayakta duran; Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında öğrenci ve öğretmenlerini şehit veren, Hasan Tahsin ve arkadaşlarının ilk kurşunu atmadan toplandığı yer olan lisemiz; İzmir Atatürk Lisesi. Ve bizler; Ata’nın adını taşımaktan gurur duyanlar, Ata’nın çocukları…

Susmuyoruz!

Okulumuzda geçirdiğimiz dört yıl içinde öğrenciler tarafından sevilen idealist öğretmenlerin baskıyla susturulduğunu, korkutulduğunu, yetkisizleştirildiğini; yandaş sendikalardan olanların yetkilendirildiğini gördük.

Sinirliyiz!

İzmir Atatürk Lisesi bilim uğruna çalışıyor (!). İzmir Atatürk Lisesi laboratuvarlarını kilitli kapılar ardında saklıyor. İzmir Atatürk Lisesi sanat uğruna çalışıyor (!). İzmir Atatürk Lisesi tiyatro kulübüne sansür uyguluyor. İzmir Atatürk Lisesi çağdaşlıkta bir neslin önünden gidiyor (!). İzmir Atatürk Lisesi yönetimi, öğrencilerini kılık kıyafet kontrolüyle ahlak polisi gibi avlıyor.

Üzgünüz!

Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan tek tip insanlara dönüştürülmek isteniyoruz. İstedikleri gibi bir nesil yetiştirmeye uğraşıyorlar, istemedikleri gibi olanı sindiriyorlar. Gün geçmiyor ki öğrenciler yeni bir disiplin dosyası haline dönüşmesin.

Ama umutsuz değiliz!

128 yıllık tarihimizin sesine kulak verin. Hak etmeyen insanların hak etmedikleri koltuklarında, bu okulu hak ederek gelen bizleri köreltmeye çalışan seslerini fark edin. O sesleri kısmaya çalışan bizlere kulak verin. Kulak verin, el verin, hayat verin bu mücadelemize.

Ülkemizin dört bir yanında direnen onurlu liselerimizi, kardeşlerimizi saygıyla selamlıyoruz.

“Bize iman veriyor hür vatanın hür sesi, ebediyen var olsun İzmir Atatürk Lisesi”

11 Haziran 2016″

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir