Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri: “Karanlıktan aydınlığadır şiarımız”

PDF İzle & KaydetYazdır

beyogluanadolu_protesto11 Haziran tarihinde yayınladıkları bildiri ile isyana katılan başka bir lise ise Beyoğlu Anadolu Lisesi oldu. “Karanlıktan aydınlığadır şiarımız” başlıklı bildirinin yayınlanmasının ardından, lisede karma eğitim sona erdirildi ve bunun üzerine öğrenci ve veliler protesto gösterileri düzenlediler.

“Karanlıktan Aydınlığadır şiarımız

Türkiye’nin dört bir yanında liseli kardeşlerimizin gerici, yobaz okul idarelerine verdiği mücadeleyi gıpta ile izlerken okulumuz Beyoğlu Anadolu lisesinin kız lisesine çevrilerek gelecek yıldan itibaren erkek öğrencilerin okula alınmayacağım öğrendik.

Bahçesinde kızların ve erkeklerin bir arada oturmasından dolayı yoldan çıkacağını düşünüp üniversite seçen bir zihniyetin kızlı-erkekli eğitime nefretini elbette ki biliyoruz. Devlet desteğindeki dinci vakıflarda çocuklara sistematik taciz, tecavüz edilirken ses çıkarmayan, eğitimi dinci-gerici vakıf ve kurumlara ihale edip memleketi koca bir imam hatip hapishanesine çeviren iktidar ele geçiremediği okulları ‘proje okul* kılıfıyla kuşatıp, idarecisinden öğretmenine kadar kendi zihniyet dünyasıyla uyumlu ‘eğitimcilerle* doldurmuştur.

Okulumuzdaki gericileşme öncelikle müdür yardımcılığı atanmasında yaşanmıştır. Bir önceki müdür yardımcısı haksız biçimde görevden alınıp yerme ilçe milli eğitim müdürünün dayatmasıyla 3 yıllık bir dm kültürü öğretmem müdür yardımcısı olarak atanmıştır. Öğrenciyle iletişim kurmayı beceremeyen, bütün gün güvenlik kameralarından okulu izleyen biri köklü bir okulun idareci koltuğuna geçmiştir.

Okulumuzdaki sınıflarının fiziki kapasiteleri 34 kişiyi bile kaldıramazken, Ankara’daki -büyük ihtimalle eğitimci olmayan- bürokratların verdiği kararla sınıf mevcutları 40 kişiye çıkmıştır. Bahçesi olmayan, sınıflarına 30 kişinin bile sığmadığı bir okula 40 kişilik kontenjan veren bir zihniyet akabinde karma eğitim veren okulumuzu kız lisesi yapmıştır. Çok da uzak olmayan bir vadede kız imam hatip lisesi yapılmayacağının garantisi yoktur.

Bizler Beyoğlu Anadolu Liseli öğrenciler olarak okul bileşeni öğrenci-öğretmen ve mezunlarının görüşü alınmadan alınan ‘kız lisesi* kararına karşı çıkıyor, kızlı-erkekli karma eğitimin devam etmesini talep ediyoruz.

Gücümüzü Beyoğlu Anadolu lisesinin ‘karanlıktan aydınlığa’ olan şiarından alıyoruz. Bütün mezunlaeımızı ve öğrencilerimizi mücadelemizde desteğe çağırıyoruz.

11 Haziran 2016″

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir