HSYK seçimlerini AKP Grubu kazandı

PDF İzle & KaydetYazdır

indir

Uzun zamandır tartışmaları süren ve AKP’nin Cemaate karşı savaşında özel bir önem verdiği, hatta kazanamazsa seçimleri iptal etme tehditleri savurduğu HSYK oylaması sona erdi.

Oylamayı, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Yargıda Birlik Platformu kazandı. Bu seçimlerle birlikte HSYK da tümüyle AKP güdümüne girmiş oldu.

Seçimlerin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu seçim hakim ve savcıların kendilerinin seçimidir. Demokratik bir sonuç olmuştur. Seçim sonuçlarına baktığımızda çoğulcu HSYK yapısı oluşmuştur. Türkiye’nin, milletimizin arzusu da budur.

Hakim ve savcılarımız bu seçimde kazanmıştır, hukuk devleti bağımsız yargı anlayışı kazanmıştır. Hakim ve savcılarımız ideolojik yargı anlayışına ‘hayır’ demişlerdir. Demokrasiye, çoğulculuğa ‘evet’ demişlerdir.

2010 referandumundan sonra uygulanan seçimde değerlendiremedik ama ama seçim usulünün yargı içinde ayrışmalara neden olduğu açıktır. Bu seçim usulünün değiştirilmesinde fayda vardır. Hukuk devleti açısından değiştirilmesinde fayda vardır. Yargının politize edilmemesi için Anayasa’nın 159. maddesinin değiştirilmesi zaruridir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir