İstanbul’da Anadolu Yakasında 300 PTT taşeron işçisi iş bıraktı

PDF İzle & KaydetYazdır

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPTT Kargo ve Dağıtım bölümünde çalışan 300 taşeron işçi, maaşları ödenmediği için Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde 14 Ekim günü iş bıraktılar.

PTT’nin işçi düşmanı uygulamalarını protesto etmek için Kadıköy Boğa heykeli önünden Kadıköy’de bulunan PTT Anadolu Yakası Baş Müdürlüğü önünde pankartlarla, sloganlarla ve dağıtım sırasında kullandıkları motorsikletleri ile yürüyüş yapan işçiler, “PTT’de Taşeron Cehennemine Son Maaşlar Ödensin” ve “PTT’de Sarı Sendikalara Geçit Vermeyeceğiz”, “PTT’de Maaşların Geç Ödenmesine Baskılara Son”, “PTT’de Taşeron Cehennemine Son” dövizleri ile yürüdüler. Ayrıca eylem sırasında sık sık “İnadına Sendika İnadına Disk”, “Taşeron İşçisi Köle Değildir”, “Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Sarı Sendika İstemiyoruz”, “Paso Hakkımız Engellenemez”, “Maaşlar Ödensin Taşerona Son”, “Yaşasın Onurlu Mücadelemiz”, “Hükümet Uyuma Taşerona Sahip Çık” sloganları atıldı.

PTT Anadolu Yakası Baş Müdürlüğü önünde işçileri temsil eden Nakliyat-İş sendikası başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında taşeron cehennemine karşı mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini, Türk-İş’e bağlı Haber-İş sendikasının bugüne kadar sarı sendikacılık yaparak işçilerin hakları için hiçbir şey yapmadıklarını vurgulayan Küçükosmanoğlu, taşeron işçilerinin de 657 sayılı yasa ile çalışan memurlarla eşit haklar alması gerektiğini belirtti. Küçükosmanoğlu, taşeron çalışanların bir çok yerde maaş gecikmelerine, güvencesizliğe ve baskılara maruz kaldığını da sözlerine ekleyerek, konuşmasını “Bizim mücadelemiz işçi sınıfının mücadelesi dünyanın en haklı mücadelesidir ve sermeye sınıfına karşı, parababalarının bu aşağılık düzenin karşı işçi sınıfının davası dünyanın en haklı davasıdır. Kazanana kadar da devam edecektir. İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.” diyerek bitirdi.

Eylemden bir süre sonra yapılan görüşmede ise işçi temsilcileri ve sendika yetkililerine yatırılmayan maaşların en kısa sürede yatırılacağı, taşeron şirkete bundan sonra yaşanacak sorunların çözümü için yaptırımda bulunulacağı belirtildi. Bu konudaki çözüm bekleyişi devam etmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir