Dünyada komünist ve devrimci metal grupları – Bölüm 4: Black Metal

PDF İzle & KaydetYazdır

Anti-faşist, devrimci ve komünist çizgide metal müzik icra eden grupları konu edindiğimiz dördüncü bölümü Black Metal türü üzerine. Sunumumuzda 10 gruba ait bilgilere, grupların görüşlerine ve grupların birer parçasına yer verdik.

  • Imminent Doom (Brezilya)

Brezilyalı grubun vokalistliğini kadın vokal Ge Almeida üstlenmekte ve parçalarında Tharsh metal etkileri de mevut. 5 yıllık bir grup ve şarkılarını Portekizce söylemekteler. Grubun şu ana kadar 2016’da çıkan tek EP’leri mevcut.

Facebook
Youtube
Bandcamp
Instagram
Deezer
Spotify

  • Voland (İtalya)

İtalya’dan Voland grubu 13 yıllık bir grup, 2 EP ve bir derleme albüm çıkardı şu ana kadar. Şarkılarını İtalyanca olarak seslendirmekteler. Senfonik Black metal türündeki müziklerinin konusu ise Rusya Tarihi. Son albümleri, grupla aynı adı taşımakta.

Facebook
Youtube
Bandcamp
Spotify

  • Maleficar (Avustralya)

Black-Death metal grubu Maleficar, Avustralya’dan. 8 yıllık bir grup ve parçalarını İngilizce olarak söylemekteler. Grubun şu ana kadar çıkan tek EP’i Juche, 2014 yılında çıktı ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin ideolojisini konu edinmekte.

Facebook
Youtube
Bandcamp
Soundcloud

  • Sarparast (ABD)

ABD’de anti-emperyalist mücadelesini sürdüren New York grubu Sarparast, Atmosferik Black Metal grubu olarak tanımlanmakta. Yaklaşık olarak 4 yıllık bir grup ve şu ana kadar 3 tekli çıkardılar. Şarkılarını İngilizce olarak seslendiren grubun vokalisti kadın ve grup kendini “kadın destekçisi” olarak da tanımlamakta. Son teklileri “Mountains Where Masses Gather” geçtiğimiz yıl dinleyici ile buluştu.

Facebook
Bandcamp
Instagram

  • Искра Жизни (Rusya)

Rusya’dan, Iskra Zhizny, 10 yıldır çalışmalarını sürdüren, anti-kapitalist duruşta bir grup ve şu ana kadar 1 albüm ve 1 EP’leri yayınlandı. 2015’te yayınlanan son EP’lerinin herhangi bir adı yok ve şarkılarını Rusça olarak seslendirmekteler.

Bandcamp

  • Kursk (İspanya)

İspanya’dan Kursk, adını Rusya’nın Kursk şehrinden almakta. 3 kişinin bulunduğu grup, 2015 yılında kuruldu. Şu ana kadar sadece tek demoları bulunmakta – iki sene önce yayınlandı – ve parçalarını İngilizce olarak seslendirmekteler.

Facebook
Bandcamp

  • Yovel (Yunanistan)

Atinalı Atmosfetik Black metal grubu Yovel’in şu ana kadar tek albümleri Hihthatu, 2018 yılında yayınlandı. Tahmini olarak 3 senelik bir gruplar ve parçalarını İngilizce olarak seslendirmekteler.

Facebook
Youtube
Bandcamp
Spotify

  • Dioivo (İspanya)

Dioivo, İspanya-Galiçya’dan bir başka metal grubu. Dört yıldır Melodik Black Metal türünde müzik yapmaktalar ve şu ana kadar 1 EP ve 1 albümleri bulunmakta. Parçalarını Galiçya dilinde seslendiren grubun tek albümü Dioivo II, geçtiğimiz sene yayınlandı.

Facebook
Twitter
Youtube
Bandcamp
Spotify
Deezer

  • PunaTerrori (Finlandiya)

Saf komünist black metalin şaşmaz temsilcisi PunaTerrori, Finlandiyalı bir grup. 7 yıldır aktif olan grubun 3 adet demosu ve bir spliti bulunmakta. Tek kişi projesi olan grup, parçalarında Sovyetler Birliği’ni konu edinmekte ve İngilizce olarak parçalarını seslendirmekte. Grubun son demosu “Eternal Devotion” adını taşımakta.

Facebook
Bandcamp
Youtube

  • Stupor Mundi (İtalya)

İtalya’dan Stupor Mundi, eserlerinde Sovyetler Birliği’ne atıfta bulunan başka bir grup. 4 yıldan beri aktif olan grubun 1 demosu ve bir splitleri mevcut. Grubun 2017’de yayınlanan demosu “Ottobre Rosso” adını taşımakta.

Facebook
Bandcamp
Spotify
Deezer

Ayrıca şu gruplara da bakmanızı öneririz:

Larva ov Cum (İtalya) – Black Metal
Μπατουσκα (Yunanistan) – Black Metal
Aggresion (Brezilya) – Thrash Black Metal
Abismika (Brezilya) – Doom Black Metal
Svoghast (ABD) – Doom Black Metal

Önceki bölümler

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir