AKP madenlerde ‘yaşam odası’ değil ölüm istiyor!

PDF İzle & KaydetYazdır

648992

CHP’nin “madenlerde yaşam odası zorunlu olsun” teklifi AKP tarafından reddedildi.

Soma’da resmi açıklamaya göre 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciadan sonra madende tüm denetimsizliklerin ve haksızlıkların yanında yaşam odalarının da olmadığı anlaşılmıştı.

CHP’li milletvekilleri, 10 Temmuz 2014 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa görüşmeleri sırasında madenlerde yaşam odalarının zorunlu olmasını gündeme getirerek, zorunluluğun yasaya dahil olması için önerge verdiler. Ancak önerge,  AKP oyları ile reddedildi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Yaşam Odaları” İstemiyor

Önergenin görüşülmesi sırasında toplantıda hazır bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de söz aldı. Çelik, CHP’lilerin madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesine ilişkin teklife katılmadığını söyledi. Böylece Çalışma Bakanı ve AKP milletvekilleri, Soma faciasından olduğu gibi, gelecekte yaşanabilecek facialardan da sorumlu olduklarını teyit etmiş oldular.

Yaşam odası 530 bin TL

Türkiye’deki yasal mevzuat, madenlerde yaşam odası kurulmasını zorunlu kılmıyor. Türkiye, yaşam odasını zorunlu kılan Uluslarası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ilgili sözleşmesini de 19 yıldır imzalamıyor. Türkiye’de, yasal olarak zorunlu olmadığı için pek çok madende bulunmayan yaşam odaları yaklaşık 40 kişi kapasiteli. Bu odaların kurulmasının yaklaşık fiyatı ise 250 bin ABD Doları (530 bin TL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir