Şişecam işçisinin sesi çok güzel geliyor

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-sisecam-isci-iskuleleri (8)Şişecam işçileri bir soru sordular: “Plazaların camları ses geçirmezmiş diyorlar, bir deneyelim bakalım bizim sesimiz duyulacak mı?”

İşte bunun denemesi amacıyla Şişecam işçileri, saat başına yapılan 93 kuruşluk zammı iade etmek, zamlara karşı başlattıkları grevin 8. gününde Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği ve genel sağlığı bozucu” olarak nitelendirilerek 60 gün ertelenmesi ve bu kararın yürütmesinin durdurulmasının yargıtay tarafından reddedilmesini protesto etmek Şişecam’ın genel müdürlüğünün bulunduğu Levent’deki İş Kuleleri önüne yürüyüş düzenledi.

18 Temmuz 2014’de saat 12:00’de Kanyon alışveriş merkezi önünde yapılması planlanan eylem, belirlenen saat ve yerde başladı ve Şişecam işçileri İş Kuleleri önüne doğru yürüyüşe geçti. İşçilerin yürüyüşü sırasında “milli güvenliğin teminatı(!)” çevik kuvvet polisleri de boş durmadı. İş Kuleleri’nin önü 4 TOMA ve otobüsler dolusu polis ekiplerince barikat ile kapatıldı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz”, “İş, ekmek hakkımız söke söke alırız”, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz”, “Vur vur inlesin kuleler dinlesin”, “Geliyor geliyor cam işçisi geliyor”, “Cam işçisi nerede Ahmet Kırman nerede” sloganları atıldı ve Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kirman istifaya davet edildi.

İşçileri temsilen Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş bir açıklamada bulundu ve şu sözlerle seslendi; “Grevi ertelemesi AKP’nin gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. AKP işçinin değil paranın ve sermayenin yanındadır. Buradan Şişecam yöneticilerine bir kez daha sesleniyoruz. Biz sadaka değil, hakkımızı istiyoruz. İş istiyorsanız, verimlilik istiyorsanız, iş barışı istiyorsanız taleplerimize kulak verin. Bilin ki biz bitti demeden bu sözleşme bitmeyecek.”

Açıklama sonrasında Şişecam’ın saatlik 93 kuruşluk zam önerisini hiciv eden bir çelenk, İş Kulelerinin önüne bırakıldı ve eylem bu şekilde sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir