Sıraya girmiş medya çakalları savaş istiyor

PDF İzle & KaydetYazdır

parababasi-medyasiSon iki haftadır ülkemizde hoşumuza gitmeyen bir ortam bulunmakta. Önce 32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamı yaşandı, yaşanan katliamlar sonrasında “sözde” çözüm süreci öncesine dönülen bir döneme girildi. Gerek IŞİD’in saldırıları, gerek PKK’nın misillemeleri, en sonunda TSK’nın operasyonları, çok hızlı değişen bir gündem yarattı.

Hızla değişen gündemin içinde en çok dikkatimizi çeken çeşitli bilgi kirlilikleri yaratılarak bir savaş ortamının yaratılmaya çalışılmasıydı. Şu anda yasal olmayan bir hükümet, “evlatlarımızı feda etmeye hazırız” diyor, TSK vatandaşların askere gitmek için yoğun bir istekte bulunduğunu açıklıyor, muhalefet partileri bu kirli bilgi ortamında bir yandan saldırgan ve yasal olmayan hükümet ile iktidar-ittifak görüşmesi yapıyor, bir yandan erken seçimde “oylarına zeval getirmemeye” çalışıyor.

Ancak öyle bir oyuncu var ki bu ortamda, insanları bu savaş ortamına sokmak için birinci görevi oynuyor. O oyuncu, hiç kuşkusuz parababaları medyasıdır.

Çeşit çeşit patrondan, çeşit çeşit tabakadan gazetelerin başlığına baktığımızda uçak fotoğrafları, operasyon haritaları ve ailesinden fertleri kaybeden insanların fotoğrafları yer alıyor. Tüm parababaları medyası, TSK’nın PKK ve IŞİD’e yaptığı operasyonlar için alkış tutuyor, “intikam” manşetleri atıyor, en ortaçağcı gericisinden en solumtrağına kadar hepsi operasyonları kutsuyor.

Parababaları medyasının böyle bir konuda tek bir koro oluşu, tabii ki tesadüf değil. Onlar, BOP projesinin sağ ve “sol” aktörleri olarak görevlerini oynuyorlar. Pusudaki bir çakal gibi, BOP’dan düşecek parçaları bekliyorlar yemek için.

Birkaç sene önce hatırlanacaktır, bu operasyonları destekleyenler, TSK içinde Kürt sorununda çözüme ikna edilebilecek, NATO karşıtı komutanların CIA operasyonu ile tasfiye edilmesini de çılgınlarca alkışlamışlardı. Ergenekon, Balyoz ve OdaTV davalarının birer “yapılandırma” davaları olduğu bugün netçe biliniyor. Şimdi aynı kişiler, TSK’nın operasyonunu alkışlıyorlar. Başka bir şekilde, karşı-devrimin bir ucunda yer alan PKK’nın legal hareketi HDP’yi baraj geçirtmek için onlara saatlerce ekranda yer verenler, bugün savaş ortamında yaşamını kaybeden insanların yakınlarını manşetten veriyor.

Böyle bir iki yüzlülük ancak tek bir şekilde açıklanabilir. Parababaları medyasının iplerini ellerinde tutanlar, TSK’yı savaşa sokarak, halkları birbirine düşürerek BOP’u hızlandırmak istiyor. Gerek ortaçağcı gericisi, gerek faşisti, gerekse de ÇKP ile AKP teması sonrasında AKP’yi çılgınca alkışlayan Aydınlık ekibi, BOP’un kendi lehlerine gerçekleşmesi için halkı savaşa sürüklemeye bakıyor.

Tüm bunlara rağmen, iki gerçeklik dışında tüm söylenenler yalandır.

1- Halkın büyük kısmı Suriye cehennemine çocuklarını sokmak istemiyor. Eğer ki IŞİD yenilecek ise, bunun tek yolu işgal altında olan iki ülkenin yönetimleri (Esad) ve halk hareketleri (Suriye ve Irak’daki direnişçiler) desteklenmesinin dışında üçüncü bir yol yoktur. Emperyalizm bile bu gerçekliği kabul etmek zorunda kalmıştır. İllegal AKP iktidarı ise bu gerçeği söz olarak kabul etmiş durumda (fiilde IŞİD’li katil sürüsüne nasıl destekler verdiklerini biliyoruz).

2- Halkın belli bir bölümü, emperyalist çözümünde yol alınan Kürt sorununun çözümü için mevcut yöntemleri benimsemiyor. Halk, asker cenazesi istemiyor. Burada sadece TSK’nın sonuçsuz, göz boyamaya yönelik operasyonları değil, PKK’nın gerçekleştirdiği infazlar da tepki görüyor. Hiçbir şekilde devrimci halk savaşı yöntemi olmayan bu yöntemler, Kürt halkında da rahatsızlığa yol açmakta. Ancak şu kötü durumu da görmemiz şart, oluşturulmaya çalışılan savaş ortamında, şovenizm rüzgarına halk ikna olabilecek durumda.

Tüm bu olumsuz duruma rağmen, devrimci güçlerin toparlanması ve gittikçe büyümesi dışında bu çakallar sofrasında yem olmama şansı yok. Sahtekar parababaları medyasının halkları birbirine kırdırmak, BOP’u gerçekleştirmek ve tekellerin kârlarına kâr kattığı günler görme hayali sona erecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir