İşçi cinayetleri hız kesmeden devam ediyor, hükümet uyuyor!

PDF İzle & KaydetYazdır

137

Güvencesizliğin, maliyet kaygısının ve tedbirsizliğin getirdiği işçi cinayetleri bu hafta da hız kesmeden devam etti. Ülkenin çeşitli yerlerinde iş yerlerindeki tedbirsizlikler sebebiyle bir çok işçi yaşamını yitirdi.

– 13 Temmuz günü İstanbul-Zeytinburnu ilçesine bağlı Beştelsiz Mahallesi’nde lastik ve karton ürünler satan bir iş yerinde patlama meydana geldi. Patlama’da 3 kişinin öldüğü belirlenirken, 1’i ağır 11 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yunus Pazarlıklıer, Kader Kılıç ve iş yeri ortaklarından Uğur Çokgülenler, olayda yaşamını kaybeden isimlerdi.

– 16 Temmuz günü Mardin’in Derik ilçesine 15 kilometre mesafede özel bir şirkete ait çimento fabrikasının çevresindeki su kuyusu sondajında kaynak yapan 2 çocuk babası 29 yaşındaki Aslan Kaya, henüz belirlenemeyen bir sebeple elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

– Kardemir fabrikalarında yapımı süren yüksek soğutma kulelerinde çalıştığı sırada dengesini kaybedip, kulenin demirlerine çarparak yere düşen 21 yaşındaki Mehmet Şerif Yatkın, 17 Temmuz günü kaldırıldığı yoğun bakım sırasında yaşamını kaybetti.

– 18 Temmuz günü Trabzon’da yapımı süren Akyazı Stadyumu inşaatında çalışan Celal Kıyı, vinçle taşınmakta olan demir kitlesini bağlayan çelik halatın kopması sonucu 2 ton ağırlığındaki demirlerin altında kalarak ağır yaralandı. Celal Kıyı, maalesef kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

– 19 Temmuz günü Kocaeli Yeniköy mevkisi D-130 Karayolu üzerindeki bir fabrikada kafası vinç ile makas arasına sıkışan bir işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçi Mehmet Özdemir 50 yaşındaydı.

Son 6 ayda 978 işçi hayatını kaybetti.

İşçi sağlığı ve İş güvenliği meclisi’ne göre 2014 yılının ilk altı ayında en az 978 işçi hayatını kaybetti. Meclis’in verilerine göre Kocaeli, iş cinayetlerinin en çok yaşandığı iller sıralamasında üçüncü olurken, Soma maden faciasıyla sarsılan Manisa’da 324, 82 İstanbul’da 34 Kocaeli’de, 34 Ankara ve Bursa’da 31 işçi çalışırken hayatını kaybetti. Patronların para hırsı yüzünden işçiler ölmeye devam ediyor. Tayyipgiller iktidarı ise işçi cinayetlerine kapı açan uygulamalarına yenilerini ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir