Hikmet Kıvılcımlı – İngiliz Ekonomisi ve Politikası

PDF İzle & KaydetYazdır

melk4Sosyalist – 20 Haziran 1967

Şurası çürütülmez bir hakikat: İşveren sınıfı Sosyalizm olmasa yaşayamaz. işçi partileri, burjuvazinin en AKILLI kanadıdır.
İngiltere’de, muhafazakâr partinin çıkarına ve aklına gelip de elinin varamadığı işi İşçi partisi üzerine alıyor. İngiliz İşçi partisi lider Wilson’un son Amerika (Kanada ve US) gezisi bu “hakikati” bir daha ıspatlamak. ve uygulamak içindi. Arap – İsrail Savaşı, şimdilik o genel “Hakikat”i, az geciktirdi, ama, özel olarak en parlak biçimde (Doğu Akdenizde Arabı kalleşçe havadan bombalayarak) uyguladı.

Gezinin amacı kalktı mı? Amaç şudur: İngiliz çok açıldığı Denizaşırı sömürgeciliği ile Nükleer Silahlanma masraflarından çatlamamak için yol arıyor. İngiliz ödeme dengesi o iki başla masraflarla açıldıkça açıldı.

I – İNGİLİZ SÖMÜRGECİLİĞİ: Artık, Amerikan gangsterliğine ve korsanlığına bedava yardakçılık etmekten başka işe yaramaz oldu. Finans – Kapital için: Ha İngiliz, ha Amerikan, farketmez. Ama, İngiliz Milleti Dünya sömürüsüne gözü açılmış, yaşama standardını hesaplayan bir kalabalık. Sömürge, en sonunda İngilizin hayatını ve Anavatanını beslemek içindir. Sömürge, Anavatanın gırtlağına takılmış bir süs ve Şeref olursa, eksik olşun. Onun için, Aden’in bırakılması, aceleleştirildi. Malezya’da koparılan kıyamet (Amerikanın Sukarno’yu nötralize etmesi sayesinde) yatışınca, İngiliz oradan askerini çekti. Kuzey-doğu Singapur’u bile boşaltmayı düşünüyor. Vietnam “baba hırsız tuttum”a döndü. Hong-Kong Vietkong’a dönecek neredeyse…

II – NÜKLEER SİLAHLANMA: Amerika’nın güvendiği Polaris füzeleri, Sovyetlerin Antimissil (füzeye karşı) buluşlarıyla suya düştü. Polarisin yerine Poseîden füzeleri geçirilmek isteniyor. İngiliz, bu değişikliğe gidecek masraflar altında ölmeye niyeti yok. İyisi mi, Avrupalı Ortak Pazarla Nükleer Silâhlanmada ortak olmaya kalktı.
Sömürge ve Çekirdek (Nükleer) silâh sıkıştırmaları, İngiliz göbeğini Amerikaya bağlayan “Spesyal Bağları” koparmaya doğru gerilmeler yaptı. O denli çok yayılmaktan zarar gören İngiliz: Yalnız Güney Doğu’da ve Hint Denizi’nde Avusturalya ve Amerika ile YENİ ÜSLER kurmakla yetinecek (masrafları başkalarıyla paylaşacak). Nükleer masrafları Avrupalılarla kırışacak (Gene masrafları başkalarıyla paylaşacak).
Emperyalist eğilimleri bırakıyor mu İngiliz? Amerika petrol toprağında yumuşacık Arap etini gösterince, dayanamadı. Donanmasını, uçaklarını, Amerikan gangsterleriyle birlikte gizlice korsanlığa gönderememezlik edemedi. İsrail santaj savaşından Amerikan emperyalizminin beklediği de bu idi. Oldu. İngiliz İşçi Partisi, bir yol daha, kendi milletine ihanet ederek, uluslararası Finans – Kapital uşaklığından ayrılamadı.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir