Carrefour SA işçileri hakları için mücadeleye devam ediyor

PDF İzle & KaydetYazdır

Yazılı bildirim olmadan ve yasal tazminat hakları ödenmeden işten atılan ve tazminat haklarını almak için direnişe geçen Ümraniye CarrefourSA işçileri, bugün Kozyatağı metrosu çıkışında toplanarak kanunsuz olarak uygulanan lokavt uygulamasına tepki için CarrefourSA mağzasına kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından mağaza önünde basın açıklamasını işten atılan Ali Bingöl yaptı. Eyleme Nakliyat-İş sendikası, Topkapı Nakliyat Ambarları, Demtrans Taşımacılık İşyeri temsilcileri, Eğitim-İş sendikası, HKP ve EHP katılarak destek verdiler. Eylem sırasında polis ekipleri mağazayı korumak bahanesi ile işçilerin yan tarafında yer alan bölmede beklediler.

Eylemde “Kanunsuz Lokavt Haklarımızın Gasp Edilmesine İşçi Düşmanlığına Karşı Direniyoruz ve Kazanacağız” pankartı, “Emeğimiz, Haklarımız Onurumuz İçin Direniyoruz Kazanacağız”, “Tazminat Haklarımız Gasp Edilemez”, CarrefourSA İşçisiyiz Kazanacağız” dövizleri açıldı ve sık sık “CarrefourSA Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Direne Direne Kazanacağız” , “CarrefourSa İşçisi Yalnız Değildir”, CarrefourSa İşçisi Köle Değildir” sloganları atıldı. İşçilerin okuduğu basın açıklaması metni ise şu şekilde:

İşçilerin yapmış olduğu basın açıklaması metni:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bizler yıllardır kimimiz 3, 5 kimimiz 8 seneden bu güne CarrefourSA Ümraniye Mağazasında gece-gündüz, bayram-seyran demeden alınteri ile çalışan işçileriz. Aldığımız ücret insanca yaşayabilecek bir ücret değildir. Sekiz yıldan beri çalışan işçi arkadaşlarımızın aylık ücreti sefalet ücreti olan asgari ücrettir. Ayrıca çalıştığı süreye göre işçiler ikramiye almaktadırlar.

Türkiye’nin en büyük parababalarından Sabancı-Fransız ortaklığı olan CarrefourSA’da çalışma koşulları da insan onuruna yaraşır olmaktan uzaktır.

Çalıştığımız Ümraniye Mağazası hangi gerekçeyle olduğunun tam bilmediğimiz nedenlerden dolayı kapanma durumuna geldi.
CarrefourSA İnsan Kaynaklarından işveren temsilcileri, avukatlar bizlerle ikili, topluca görüşmeler yaptılar. Mağazanın kapanması sonucu isteyenlerin Anadolu Yakasında başka mağazalara, istemeyenlerinde yasal tazminatlarının ödeneceğini belirttiler.

Geçmiş dönemlerde benzer durumda başka mağazalara giden arkadaşlarımızın bazı hakları (yol gideri gibi) verilmedi, mobing uygulanarak istifaya zorlandı. Bu nedenlerden dolayı da bizler başka mağazalara gitmek yerine tazminatlarımızı alarak işten ayrılabileceğimizi görüşmelerde belirttik. Bizlerle görüşen işveren temsilcileri de tazminatların ödeneceğini belirtti.

Temmuz ayından itibaren, çalıştığımız Ümraniye mağazası kapanma sürecine girdi ve Ramazan Bayramı öncesi mağaza kapanmış oldu.
Bizlere 4857 Sayılı İş Kanununa göre yasal olarak yazılı bildirim yapılmaları gerektiği halde herhangi bir bildirimde bulunmadılar. Bunu yapmadıkları gibi bizlere üzerini kapattıkları, ne yazıldığını bilmediğimiz kağıtları imzalatmaya çalıştılar. Ama hiç birimiz bu kişiliğimize yönelik onursuzluğu kabul etmedik ve imzalamadık.

Çalışmak üzere mağazaya gittiğimizde mağazanın kapalı, giriş kartlarını bastığımız makinelerin de sökülmüş olduğunu gördük ve bu durumu noter kanalı ile tespit ettirdik. Diğer günlerde gittiğimizde mağaza kapalıydı, çalışmadık. Durumu tutanakla tespit ettik.
CarrefourSA işvereni işçi düşmanı yüzünü göstermiş ve kanunsuz lokavt uygulamaya başlamıştır.

Bizlerde işverenin kanunsuz lokavt uygulayarak bizleri işten çıkartmasını, yasal haklarımızın, tazminatlarımızın gasp edilmesini protesto amacıyla 26 Temmuz’da Kozyatağı CarrefourSA mağazası önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptık.

Bizler aynı zamanda Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikasının üyeleriyiz. Bağlı olduğumuz İstanbul 1 Nolu Şube Yöneticileri bu süreçte CarrefourSA ‘nın İnsan Kaynakları Yöneticilerinden farklı bir yaklaşım içerisinde olmadılar. Toplu iş sözleşmesine göre başka mağazalara gitmek zorunda olduğumuzu belirttiler. Bunun dışında bizlerle her hangi bir toplantı, bilgilendirme yapmadılar. Şube genel kurulu öncesi sürekli arayan yöneticiler, bizlerin işten çıkartılması gündemde olduğu günlerde ortalıkta gözükmediler. Bu sendikacılık işçi sınıfı sendikacılığı olamaz, bunun adı sarı sendikacılıktır.

DİSK/Nakliyat-İş sendikasını bizlere sahip çıkması için çağırdık. Sendikanın Genel Başkanı dahil yöneticileri bizlere sahip çıktılar. Beraber direniş, mücadele programı çıkarttık. Bu mağaza önünde Genel Müdürlükte eylemler yaptık, Güvenlik Şube Polisleri ve özel güvenlikçilerle tartışmalar yaşadık birlikte. Genel Müdürlükle görüşmelerimiz oldu.

Yasal tazminat hakkımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tüm CarrefourSA mağazaları bizlerin eylem alanıdır.

Halkımıza da sesleniyoruz, işçi düşmanlığına, işçi kıyımına ortak olma CarrefourSA’dan alış veriş yapma!
27.08.2014

İşçiyiz Haklıyız kazanacağız!
Yaşasın CarrefourSA Direnişimiz!
Örgütsüz İşçi Köle İşçidir Örgütlü İşçi Yenilmez!
Direne Direne Kazanacağız!
DİRENİŞÇİ CARREFOURSA İŞÇİLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir