Bolivya’dan çok sert açıklama: “Terörist İsrail!”

PDF İzle & KaydetYazdır

indirBolivya Devlet Başkanı Evo Morales İsrail’in Gazzeye sürdürmüş olduğu işgal ve saldırılar ile ilgili basın açıklaması yaptı ve İsrail’in göstermiş olduğu bu tutum yüzünden İsrail’in bir terörist devlet olduğunu söyledi. Morales, İsrail’e vize uygulması kararından vazgeçtiğini, çünkü israil’in İnsan Haklar Evrensel Bildirgesi ve Birleşmiş Milletler ilke ve amaçlarını tanımadığını söyledi.

Morales “17 agustos 1972 yılında,Bolivya diktatör rejim altındayken İsrail ile yapılan ve İsrail vatandaşlarına Bolivya’ya vizesiz giriş sağlayan anlaşmayı aldığımız karar ile iptal ediyoruz dedi. Morales,Bu adımın İsrail’i “Terörist devlet” ilan etme anlamına da geldiğini vurguladı.

Morales bu karar ile İsrail’in vize uygulamasında 1.grup olan vizeden muaf ülkeler listesinden çıkarıldığını ve vizeye tabi tutulan ve göçmen dairesinin görev alanına giren 3.grup listeye dahil edildiğini açıkladı.

1.grup vizeden muaf ülkeler arasında,Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye ile birlikte diğer Latin Amerika ülkeleri yer alıyor. Morales’in başında olduğu Bolivya hükümeti 2009 yılında da İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısından dolayı diplomatik ilişkilerini dondurmuştu. Bolivya’nın saldırıların sürmesi üzerine yaptırımlarına devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir