Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi, İmam-Hatipleştirilmeye karşı direniyor!

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-bkaolSamsun’un Bafra ilçesi, hükümetin genelgesi ile kapatılan öğretmen lisesinin, imam-hatip lisesine dönüştürülmesine karşı mücadelesi ile gündemde. 14 yıl önce kurulan ve Bafra Cumhuriyet Ortaokulu ek binasını kullanarak öğrencilerin hizmetine giren Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı son genelgeye göre Fen Lisesi olmaya uygun görülmediği sebebiyle Yunus Emre Anadolu Lisesi adı ile eğitime devam edeceği bildirildi. Sonrasında müfettişler tarafından yapılan teftişlerin sonucunda kararın değiştirildiği, okulun Bafra Anadolu Kız İmam-Hatip Lisesi olmasına karar verildiği bildirildi.

Bu karar üzerine Bafralı öğrenciler sokaklara döküldü. Bugün saat 14:00’de yapılan eylemde öğrenciler önce Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, ardından da “Bafra Uyuma Okuluna Sahip Çık”, “Okulumuza Dokunma” sloganları atarak Cumhuriyet Meydanına  yürüdüler ve burada basın açıklaması yaptılar. Burada öğrenciler adına söz alan son sınıf öğrencisi Mecit Sönmez’in açıklamaları şu şekilde:

Bugün burada toplanmamızın amacı, 166 yıllık köklü bir geçmişi olan öğretmen liselerinin kapatılması ve dönüştürülmesine dikkat çekmektir. Öğretmen liseleri köklü eğitim veren kurumlar olup bu topluma nitelikli bireyler kazandırmıştır. Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi de kurulduğu günden beri bu liselerden biri olmuştur.

İlk olarak Yunus Emre Anadolu Lisesi`ne dönüştürülen okulumuzun yapılan incelemeler ve verilen müfettiş kararları sonucu İmam Hatip Lisesi`ne dönüştürülmesine karar verilmiştir. Bizler, Bafra Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencileri olarak bu dönüşüm sürecini bize açıklamayan okul idaresini şiddetle kınıyor ve karşı çıkıyoruz. Ayrıca okulumuzun başka bir okula dönüştürülmesini kesinlikle kabul etmiyoruz.  Tabi ki bu ülkenin iyi yetiştirilmiş din adamlarına ve nitelikli din bilimcilerine ihtiyacı var ancak ülkemizin daima adaletin ve hakkın yanında olacak iyi yetiştirilmiş hukukçulara, hayat kurtarmayı kendine gaye edinmiş nitelikli ve bilge doktorlara, mühendis, politikacı vb. birçok meslek grubuna da ihtiyacı vardır.

Ayrıca nedenlerimiz arasında; Bafra`da başka bir İmam Hatip Lisesi olması, Bir binada birden fazla okul adı olmasının her iki tarafı da olumsuz etkileyecek olması da vardır.Öte yandan Anadolu Öğretmen Lisesi müfredatı ve öğretmenlerin kadro yapısıyla, İmam Hatip lisesi müfredat ve öğretmen kadro yapısı birbirinden tamamen farklıdır. Okulumuzun İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesi neredeyse tüm öğrencilerimizin başka il ve ilçelerdeki okullara gönderilmesine neden olacaktır. Bu durum öğretmenlerimizin kurulu olan aile düzenlerini aniden ve hızlıca değiştirmekle kalmayacak,  biz öğretmen lisesi öğrencileri olarak öğrenimine devam edecek öğrencilerinde eğitimini olumsuz yönde etkileyecektir. Özetle atılmasını gerekli gördüğümüz adım: “okulumuzun Anadolu Lisesi müfredatında eğitim vermesidir.”

Basın açıklamasının ardından öğrenciler arasından seçilen 5 kişilik bir heyet, Bafra Kaymakamı ile görüşerek sorunlarını dile getirdi. Öğrenciler, bir imza kampanyası başlatarak okullarına yapılan bu yaptırıma dur denmesi için destek istiyorlar.

Öğrencilerin sanal ortam üzerindeki kampanyasına buradan sizler de destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir