Sosyalizm, İnsan ve Doğa düşmanı Kapitalizm (Adana Direniyor)

PDF İzle & KaydetYazdır

Sanaliz_doga_dusmanlariosyalizm; İnsanlık bilincidir. İnsanlık bilinci olan Sosyalizmin pratik şekilde geçmişte toplumsal düzene yansıdığı tarihi bir gerçektir. Sosyalizmden uzak insan; bilincini yitirmiş kendisine yabancılaşmış kimsedir. Sosyalizmin insan doğasının diyalektiğine ait en eski toplum düzeni olduğunu söylemek hiçte yanlış değildir zira bunu anlamak için ilkel toplumlara göz atmak en yeterli iş olacaktır. Bu yüzden Sosyalizm demek insan demektir.

Bugün sınıflı toplum bizi kendi doğal yaşantımıza yabancılaştırmış durumdadır. Kapitalizm doğayı ve insan bilincini kemirmektedir. O yüzden insanlığın en büyük düşmanı ne falan millet nede falan kimsedir! İnsanlığın en büyük düşmanı insanın yaşam kaynağı ve parçası olan doğaya savaş açmış insan bilincini kemiren Kapitalizmdir.
İnsanlık kendi soyunu korumak için mutlak ve hakiki düşmanı olan Kapitalizmi bir daha gün yüzüne çıkmamak üzere tarihin tozlu sayfalarına kaldırmalı ve üzerinde ki laneti yırtıp atmalıdır. İşte o zaman savaşlar, ayrılıklar son bulacak ve insanlık bilincine yakışır şekilde bir arada yaşamaya yeniden başlayacağız.
Kimilerince ütopik olarak eleştirilen Sosyalizm ve Komünizm aslında geçmişte insanlığın yaşama pratiğidir. Ve insanların yaşama pratiğini eleştiren o, insanlara bakarak yukarıda bahsettiğimiz İnsanın kendisine yabancılaşmasına örnek olarak bu bilincini yitirmiş olan insanları örnek verebiliriz. O, yüzden aslında kimilerinize ütopik gelen geçmişte sizin en doğal şekilde insanlık bilincine yakışır halde yaşama pratiğinizdir.
Adana Direniyor’dan Fatih

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir