Oyak Renault işçisi parababalarını korkutuyor: 10 işçi işten atıldı, eylemde 15 gözaltı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-renoSarı sendika Türk-İş’i bırakarak DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan Oyak Renault işçileri, işverenin ücretlerde iyileştirmeye yanaşmama ve sendikal tercihi tanımama tavrından dolayı eylemlerini sürdürürken, aralarından 10 işçinin işten atılması üzerine iş bırakma kararı aldılar. Diğer vardiyalarda çalışan işçileri de üretimi durdurmaya çağıran eylemci işçiler, kararı uygulamak üzere 8-16 vardiyasında üretimi durdurarak fabrika önünde aileleri ile birlikte toplandılar. Toplanma sırasında parababalarının kolluk kuvvetleri tarafından saldırıya uğrayan işçilerden 15’i gözaltına alındı.

Saldırıya ilişkin ilk tepki Birleşik Metal-İş sendikasından geldi. Yapılan açıklamada “Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, Polis ile işçi ve ailelerini karşı karsıya getiren girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz.  Polis barikatının kalkmasını istiyoruz. Aksi halde ortaya çıkacak tüm olayların tek sorumlusu Renault yönetimi ve ittifakları olacaktır.” denilerek Oyak Renault yönetiminin işçi düşmanı tavrı eleştirildi.

Saldırıya tepki gösteren başka bir sendika ise DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası oldu. Sendikanın açıklaması şöyle;

“Renault işçileri, sarı-gangster Türk-Metal Sendikası-MESS işbirliğine karşı özgür iradelerini kullanarak Türk Metal’den istifa etmişler ve tamamına yakını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikasına  üye olmuşlardır.

İşçilerin sendika tercihleri anayasal, yasal, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan bir haktır. Sendika tercihine yönelik bir baskı, saldırı, işten atma gayri-meşru hukuksuz bir saldırıdır. Kabul edilemez. Renault işçileri artık DİSK’te Birleşik Metal-İş’te örgütlenmişlerdir.

Renault işvereni başta olmak üzere Türk-Metal sendikasının, MESS’in, Çalışma Bakanlığı’nın, siyasi iktidarın Renault işçilerinin sendika tercihlerine saygı göstermeleri, kabullenmeleri gerekmektedir.

Kemal Türkler’in, Kavel, MESS, DGM Direnişlerinin, 15-16 Haziran Direnişinin, bayrağı bu gün Renault işçilerindedir. Birleşik Metal-İş’de örgütlü  Renault işçilerinin örgütlülüğünü, direnişini kimse test etmeye kalkmasın.

Atılan İşçiler Geri Alınsın

Selam Olsun İşçi Kıyımına, Sarı Sendikacılığa, Haksızlığa Karşı Direnen Yiğit Renault İşçilerine

Yaşasın Renault İşçilerinin Onurlu Direnişi”

Oyak Renault işçisinin işe geri alınma mücadelesini takip etmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir