Mustafa Kemal, İkinci Kurtuluş Cephesine Çağırıyor (Adana Direniyor)

PDF İzle & KaydetYazdır

analiz_mkemal“Hükumet merkezi, düşmanların şiddetli çemberi içindeydi. Siyasal ve askerî bir çember vardı. İşte böyle bir çember içinde yurdu savunacak, ulusun ve devletin bağımsızlığını koruyacak kuvvetlere emrediyorlardı. Bu biçimde yapılan emirlerle, devlet ve ulusun araçları temel görevlerini yapamıyorlardı. Yapamazlardı da. Bu araçları savunmanın birincisi olan ordu da, ‘ordu’ adını korumakla birlikte, elbette temel görevini yerine getirmekten yoksundu. İşte bunun içindir ki yurdu savunmak ve korumak olan temel görevi yerine getirmek, doğrudan doğruya, ulusun kendisine kalıyor. Buna Kuvayi Milliye diyoruz…” – Mustafa Kemal ATATÜRK

Mustafa Kemal’in burada anlatmak istediği hükumetin düşman çemberi (kuşatması) altında olduğunun ve bu çemberin (kuşatmanın) ülkemizin siyasal ve askerî kurumlarını etkisiz hale getirdiği ve düşmanın ele geçirdiği siyasi kurumu kullanarak kendi aleyhinde kullandığını ve bu durumda hükumetin teslimiyetçi duruşunun ulusun ve devletin bağımsızlığını koruyacak olan askerî kurumunu da etkileyerek hükumetten orduya gelen emirlerinde aslında düşman ağızlı olduğunun vurgusunu yapmak istemiştir. Mustafa Kemal bu sinsi kuşatmanın ancak ve ancak ulusun kendi direnişi ile son bulacağını ve ulusun zulme karşı direnme hakkının meşru olduğunu, silahlı müdafaa bir başka deyişle savunma hattının halk tarafından kurulması ve örgütlenmesi gerektiğini söylemiştir.

Bu neticeler sonunda Kurtuluş Savaşı’nın ilk halk gerilla müdafaa cephesi örülmüş ve bu cephede savaşacak olan halkın vereceği gerilla savaşının örgütü Kuvayi Milliye olmuştur.

Mustafa Kemal’in o zamanlardan söylemiş oldukları bizlere gösteriyor ki şu an içinde bulunduğumuz durumu geçmişte de yaşamış bulunuyoruz. Yoldaşlar, öyleyse reçete belli değil mi ? Gün ulusun zulme karşı direnme hakkının meşru olduğu gün değil midir?

Adana Direniyor’dan Fatih

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir