Muğla’da köylüler ağaç kesimine karşı nöbette

PDF İzle & KaydetYazdır

Muğla’nın Milas İlçesindeki Akbelen Ormanları’nda yapılmak istenen ağaç kıyımına karşı direnişe geçen köylüler “Ağacımı özgür bırak” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesinde Yeniköy Termik Santrali’nin olduğu İkizköy’ün eski yerleşim yerinde olan Işıkdere’de bulunan Akbelen Ormanları’nda Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaç kesiminin yapılması kararı alındı.

Dün akşam saatlerinde köye ağaç kesimi için gelen işçiler, köy sakinleri tarafından tepki ile karşılandı ve nöbet başlatıldı.

Köylüler ellerinde “Ağaçlar kömürden değildir”, “Ormanımızdan ellerinizi çekin” “Akciğerimi rahat bırak”, “Dikkat direniş var, insanca yaşam için”, “Kurdun kuşun evine dokunma” ve “Ağacımı özgür bırak” yazılı dövizlerle ormanlı alanda durumu protesto etti. Köylülerden Nejla Işık “Bugün yine buradayız, Ormanımızı, ağacımızı korumak için nöbetteyiz. Dün akşam Orman Müdürlüğü’nden izin aldıklarını söyleyen işçiler kamyonlarla birlikte geldiler. Biz hemen müdahale ettik” dedi.

Bölgede yaşanılan ağaç kıyımına izin vermeyeceklerini dile getiren Işık, ormanlarını koruyacaklarını belirtti. İkizköy İnsanca Yaşam İçin Direniyor adlı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Yine akşam saatlerinde orman kesim işçileri de şantiyelerini kurmak için Akbelen Ormanı’na geldi. Bir kez daha ormanımızın kömür madeni için kesilmesine izin vermeyeceğimizi söylemek istiyoruz” denildi.

Milas Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri alana gelmezken işçilerinde sokağa çıkma yasağında çalışma izinlerinin olmadığı belirlendi. Köylülerin durumu fark etmesinin ardından işçileri alanı terk etmek zorunda kaldı.
Muğla’da 2014 yılında özelleştirmelerle Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile birlikte özel sektöre devredilen linyit madeninde Yeniköy Enerji, ÇED raporu olmadan kapasite artırıma gidiyor. İkizköy’ün Akbelen bölgesindeki 600 dönümlük doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi düzenlendi. Madendeki yeni saha açma ve kapasite artırımı çalışmalarının, termik santrallerde yürütülen kapasite artırımı projesi ile birlikte ÇED’e tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler, geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye yoluna gittiler. Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite artırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi bekleniyor.

Bu gelişme ile birlikte AKP Genel Başkanı Erdoğan, Türkiye genelinde orman varlığının arttırıldığını iddia ederken, Akbelen’de rant için doğaya yapılan saldırı tam aksini göstermekte. Para için geri gelmeyecek değerleri yok edenlerin iktidarının doğa katliamı, hız kesmeden devam etmekte.

Denizli Direniyor’dan İsmail

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir