KRT TV’de Derin Yoksulluk programında “Uzel Traktör Direnişi: 15 Yıllık Hak Mücadelesi”

PDF İzle & KaydetYazdır
KRT TV’de Hacer Foggo’nun hazırlayıp sunduğu “Derin Yoksulluk” programında, direnişte Olan Uzel Traktör Fabrikası İşçileri konuk oldu. Programda Uzel İşçileri ve onların mücadelesinde öncülük eden DİSK Nakliyat-İş Sendikası başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 15 yıllık süreci anlattılar.
One comment to “KRT TV’de Derin Yoksulluk programında “Uzel Traktör Direnişi: 15 Yıllık Hak Mücadelesi””
  1. ben istanbul 42 yıllık iflas müdürüydüm. Emeklili dilekçesinden sonra UZEL iflas kararı geldi, binlerce işçinin hakları yok olmaması ve malların biranönce satılması için, hiçbir iflas dosyasında mal tespitine gitmeme rağmen bu dosyada ayrılacağım günden bir önceki gün UZEL fabrikasına gittim, bütün malvarlığının tespitini yaptım, arada yıllar geçti bırak satılmayı, makinalar, hammade vs. hepsi el altında satılmış.
    aynı olay yalova elyaf fabrikasının 1400 çalışanının başına geldi. Bilirkişi olarak adıma bu fabridan kaynaklı gelen mahkeme dosyaları günahına ortak olmamak için görevden ayrıldı. Tekrar cuma gün bir dosya aldım. Bu fabrikanın sahibi bir yahodi. Adam iki villasını sendika temsilcileri adına 1400 işçi alacağı için toplu ipotek etmiş. Sendika temsilcileri bu yalının birisini bir özel hastanenin sahibine satmış, bedelinden bir kuruş Yalova elyaf iflas masasına gitmemiş, hayali davalarla 10 senelerdin süründürülüyor.
    Diğer yalı ipoteği 15 sene müdürlüğünü yaptığım gayrimenkul satış daire müdürleri bedava satmış, bedelini işçilerin ipoteğine gideceğine hakkı olmayan sıraları atlayarak banka vs. ödemiş, bu usulsüzlükten dolayı 1 yıl hapis cezası da infaz edilmemiş.
    Yalova elyaf fabrikası satışı KDV ye tabi olmamasına rağmen, KDV den istisna şartnameye konulmadığı için müşteriden tahsil edilmiş, dolayısı ile KDV kadar müşteri daha düşük pey sürmüş, bu oranda işçiler yine zarar etmiş.
    Malesef,41 yıl icra iflas müdürlüğü yaptım, gece lise, üniversite bitirdim, emekli olunca 8 yıl Bilgi ün.. AMY öğretim görevi ve Bakanlık İİK. bilim komisyonu üyeliği, Seçkin Yayınevinde 6 cilt hukuk kitabım yayınlandı. Bilim komisyonu üyesi iken, iflasına karar verilen şirketin mal varlıklarının temyiz, kesinleşme vs. bekleyip mal zayi olmadan heman satılıp, bedeli nemalandırılsın önerim de kabul görmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir