İzmir Fen Lisesi öğrencilerinden bildiri

PDF İzle & KaydetYazdır

izmir_fen_lisesi_bildiriİzmir Fen Lisesi öğrencileri, bildirilerini yayınlayarak İzmir’den isyana katılan ilk lise oldu.

“İzmir Fen Lisesi olarak, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki arkadaşlarımızın başlattığı bu çağrıyı destekliyoruz.

Bu çağrı, memleketteki tüm liselilere umut olmuştur.Ülkemizde süregelen gericiliğin ve karanlığın baskısına gençliğin boyun eğmeyeceği bir kez daha gösterilmiştir.

Gericiliğin ve baskının ülkemizi felakete sürüklediği günlerde bu tepkiye kulak verilmelidir.‘Dindar ve kindar’ nesil yetiştirmek hevesiyle okullarımız gericilik ve piyasacılık ile teslim alınmaya çalışılıyor.

Fen liselerinin, bilimsel eğitimin itibarsızlaştırıldığı, imam hatipler yoluyla dinsel eğitimin yaygınlaştırıldığı bir ortamda bilim üretiminin düzeyi bellidir. O düzeyi yakın zamanda “papaz eriğini” “imam eriğine” çeviren çılgın TÜBİTAK projesinde gördük. Dolayısıyla denilecek tek şey öyle ortama böyle bilim olur.

Halbuki bilimsel eğitimin ağırlıklı olduğu bir ortamda biz İzmir Fen Liseliler olarak 2 ay önce kemoterapi ilacı geliştirerek bilimsel üretimin nasıl olacağını göstermiş olduk. Onların gülünç gericiliğine karşı aydınlanmacılığın ve bilimin sesini yükselteceğiz.

Proje okulları kapsamında atadığı “badem bıyıklı” idarecilere boyun eğmiyor ve bilimsel üretim ve etkinliklerimize devam edeceğimizi söylüyoruz.

Tüm liselere çağrımızdır !

Şimdi zaman; Galileo’nun tüm baskılara karşın “Dünya dönmeye devam ediyor” cümlesindeki tavrı gösterme zamanı. Galileo’nun inadını sürdürüyoruz.Karanlığın boğuculuğuna karşı, gerçeğin ve bilimsel olanın safındayız. Karanlığa sadece sırtımızı dönmüyor, yüzümüzü hep beraber aydınlanmaya dönmeye çağırıyoruz.

Ülkemizin sürüklediği karanlığa karşı, gelecek güzel günler için yürüyelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir