Hikmet Kıvılcımlı – Tarihte Büyük Devrimciler (3): John Ball

PDF İzle & KaydetYazdır

Sosyalist Gazetesi Sayı: 11 – 29 Aralık 1970

John Ball, 1381 İngiltere Köylü ayaklanmasının lideridir. John Ball: “Dostlarım! İngiltere’de işler kötü gidiyor; servet ortaklığı olmadıkça, efendiler ve toprak köleliği ortadan kalkmadıkça, insanlar arasında eşitlik sağlanmadıkça da kötü gitmeye devam edecektir. Efendiler hangi hakla bizi egemenlikleri altında tutuyorlar ? Bu hakkı almak için ne yapmışlardır? Bize ne için baskı yapıyorlar? Onların yiyip içtiklerini üreten biz değilmiyiz ? Onlar ipekli elbiseler, kürkler giyiyor lar. Oysa bizim sırtımızda kaba urbalar var. Onlar bol bol şarap içip, en güzel yemekleri yiyorlar. Oysa biz kara ekmek yiyip, su içiyoruz. .içinde yaşadıkları lüksü bizim ekmeğimiz sayesinde elde ediyorlar.” diyordu.

1377 yılında İngiltere Kralı Edward III ölünce, yerine 11 yaşındaki Richard III geçmişti. John Ball, “kral olarak 11 yaşında bir çocuğu başta tutan ülkeye yazık” diyordu. 1381 yılında başlayan köylülerin ayaklanması, İngiltere’nin bütün Güneydoğu bölgesine yayılmaya başladı. Londra’nın Kuzey ve Güney bölgesine yayılmaya başladı. Londra’nın Kuzey ve Güney bölgelerinde köylüler de;bir çok şeflerin önderliğinde ayaklanmayı sürdürdüklerini. Ayaklanan köylüler Londra’ya doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sırasında, şehirlerdeki yoksul halk kendilerine yardım etti… Londra’ya girdiklerinde bütün atölyelerdeki işçilerin de kendilerinden yana olduklarını gördüler. Bankerlerin evleri yağma edildi, şehrin kapıları tutuldu.

John Ball ayaklanmış bu kitlelere etkileyici konuşmalar yaptı. Kral ve asiller, dükler, arşövekler korkularından kaleye sığındılar.Şehre hâkim ayaklanmış köylüler, asiller cezalandırılır. “Biz adaletin ve hakikati savunucularıyız, hırsız değiliz!” diyorlardı.

Güçlenen köylüler kaleye yürüdüler. Kralla görüşmek istediklerini söylediler. Teklifi kabul eden krala :eşit ve hür olacaklarını tekrar ettiler. Bu görüşmede köylü şefleri bulunmamışlardı.Durumu fırsat bilen kral; köylülere isteklerini kabul ettiğini, köylerine dönmelerini öğütleri. ..Bu sözlere kanan köylüler Londra’da silahlı küçük bir grup bırakarak bölgelerine çekildiler.

Bunu fırsat bilen asilzadeler kalan köylüleri vahşice öldürdüler. Ardından daha geniş bir katliama girişerek ayaklanan köylülerin hepsini kılıçtan geçirdiler. John Ball da yakalanarak öldürüldü.

İşçi -Köylü kardeş:

Büyük zenginlerin ve patronların sahte sözlerine kanıp, haklı mücadelenden taviz verme, vazgeçme! …

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir