Hikmet Kıvılcımlı – “İsmet Paşa Bin Yıl Yaşa”

PDF İzle & KaydetYazdır

melk4Sosyalist – 4 Mart 1967

Allah kimsenin başına vermesin: İnönü trajedisi, memleketin trajedisine benziyor. 7 Şubat günü toplanan CHP İl temsilcilerinin Küçük Kurultayı bunu çimçiy açıkladı.

İnönü, Türkiye’nin Birinci Millî Kurtuluş Savaşında sayılı bir Devletlu kahramandır. Yarım yüzyıl, silâhlı, silâhsız memur – kapıkulu çabasıyle (AĞA-BEZİRGAN) huzuru için dövüştü. Sonuç: 1) Toprağımızı, boyuna artan nüfusuna iş ve ekmek bulamıyor. 2) Kapıkulu-memurun adı “DAR GELIRLİ” oldu. (AĞA-BEZİRGAN) sınıfları için HUZUR, sıratköprüsüne döndü. SOSYAL ÇIKMAZ!

KURTULUŞ, Türkiye’nin 1) Ortaçağ karanlığından, 2) Emperyalist sömürgeliğinden kurtulmasıydı. Sonuç:1) Geniş halk yığınlarımız çökkün İlk Çağ karanlıklarında “NURCULUK” özleyişiyle bunalıyor..2) Toprağımız, (ölümden ölüm beğenir gibi) üs olmasına üs, ya.. NATO’nun üssü mü? yoksa Amerikan üssü mü? tartışmasıyla mandalaşıyor… Türkiye için İKİNCİ MİLLİ KURTULUŞ sırat köprüsü oldu… SİYASAL ÇIKMAZ!

Hiç değilse, KİŞİ olarak İnönü’nün kendisi HUZUR ve KURTULUŞ Cennetinde midir? Ne gezer…1) İnönü, Karma Ekonomi ile (AĞA-BEZİRGÂN) çetesini Huzura kavuşturmak için Karma Hükûmetler kurar: Amerikan casus generali Porter gelir, Başvekil İnönü’nün yerine geçecek Başvekili İnönü’nün koynunda arar. 2) Emperyalizmce aranan sürmezür Başvekil bulunup İktidara getirilir. İnönü’nün çilesi bitmez. Kendi partisi CHP içinde “Nötralize” edilen (AĞA-BEZİRGÂN) veletleri bu yol Paşanın “kendisine karşı” kışkışlanırlar.

Yârabbi, ne yapsın Paşa? Artık dayanamayıp baklayı ağzından çıkarır Küçük Kurultay Delegelerine:

Bunlar, der, arkadan arabayla gelirler, sonra gazetecilere dönüp: ‘Bakmayın ona, bunamış’ derler. Ne zaman ölecek? diye her sabah sorarlar. Hiç bir sabahta bekledikleri haberi alamazlar.

Bu duruma düşürüldüğünü kaşları altındaki gözleriyle gören seksenlik bir Millî Kurtuluş Kahramanını düşünün. Dilenirken tutulup askeriyede setre pantalon giydirilen öteki Milli Kurtuluş Kahramanı mehmetçiğin madde yoksulluğu bundan acı değildir, belki de..

TRAJEDİ BÜYUK

Trajedi büyük. Paşadan da büyük. (AĞA-BEZİRGÂN) çetesinin 33 yıl önünde yerlere kapaklanıp eteğini yaladığı ve başında taşıdığı Abdülhamid’in (AGA+BEZİRGÂN) güruhuna HUZUR sağlamaktan başka ne kabahati vardı? Hamit ölünce:
Ne kendi eyledi rahat,
ne halka verdi huzur, ”
Yıkıldı gitti cihandan,
dayansın ehl’i kubûr!” demiştir o (AĞA+BEZİRGÂN) çetesi. 44 yıl, önünde eğilip, çizmesini yaladığı ve başında taşıdığı İnönü için sağlığında söylemedik ne bıraktı?

Keşke “bunamış” olsaydı. Ne yazık ki, hepsinden daha ayık. Bakın nasıl “LÂTİFE” ediyor hâlâ çelme takan veletlere:

Ben sabahlara kadar uyuyamam, acep benim aleyhimde bir komplo düşünenler var mı?” diye. Bana böyle şüphelerle gelirler. “Paşam bir hareketimiz var, ama size karşı değil” derler. Kendilerine: “Sen maksadını söyle” derim. Daha ağızlannı açarken, ne demek istediklerini anlarım.“

Eski ”İngiliz muhibbi“, ”Rus muhibbi“ satılmış Kapıkulu Padişahlar önünde 500 yıl böyle idi. Yeni ”NÖTRALİZE“ kapıkulu, Paşalar önünde 50 yıldır böyle. Padişahlar, göçüp kurtuldular. Paşalar nereye gitsinler bu (AĞA+BEZİRGAN) veletlerinin elinden?

İnönü, tam: ”Baba bir hırsız tuttum“a dönmüştür. Alıp getirmek ister: Emperyalistten başkasına gitmezler. Koyverip gitmeği düşünmüştür. Porter’in Ankara’da NUR’dan MUMLA Başvekil aradığı günlerde ne güzel yakınır Paşacığım:

“1935’ten sonra Politikadan çekilmeyi düşündüm. Ve çekilmemden sonra sarsıntı olmadan Parti İktidarı devr olsun diye tedbirler almıya çalıştım. Herkesin kafası ”Yarın İnönü çekilecek, ne olacak?“ diye karışmıya başladı.”

Bırakmazlar. Çünkü, Millî Kahramanları sömüımedikçe ayakta duramıyacaklarını pek iyi bilirler. Bulsalar birkaşık suda boğacakları İnönü’leri, sıkışınca can kurtaran simiti yapacaklardır. Onu İnönü’de bilir ve şöyle der:

Bir taraftan: ‘Beraberiz, birliğiz’ derler. Sonra da bu davranış içine girerler. Yıllardanberi bana yardımcı olduklarını bildiklerimin çoğu karşıma çıktılar. Hiç bir sözlerine inanacak tarafım kalmadı.

İşte bu hava içinde, Paşanın aşağıdaki sözleri değerlendirilebilir:

1) ”Bülent Ecevit ve bir kaç arkadaşının çıkması, bir kurtarıcı olmuştur benim için.

2) ”Son zamanlarda Atatürkçü olduğunu iddia eden birisi, 30 yıldır Sosyalist olduğumu ilân etti. Kızmadım. CHP Sosyalist değildir demiyorum, Sosyalist bir Parti değildir, olmıyacaktır, diyorum.

3) ”Ortanın solu politikası, geniş halk halk kitleleri için büyük bir rahatlık yaratmıştır.

Finans-Kapitalin son yavuz hırsızlıkları, Tural Paşanın Emirnamesi, Sunay Paşanın ”Aşırı“ bildirisi. Hep o açıdan anlaşılacak şeylerdir. Eşeğine vuramıyanlar, semerin hakkından gelmeye çalışıyor. Amerika istemiyor.

Ama, İnönü haksız mı? Hiç değilse 1967 yılı, ”Geniş Halk Kitleleri“nin gönlünde ölümsüzlüğe kavuşmak için, nankör, gözü doymaz Sağ’a karşı Sola geçmekten başka yol kalmamıştır. Ve halkın gönlü bir lokma, bir hırkaya bile açıktır. Bir milyon çaldı mı 10 milyona, memleketi satmaya mı göz dikmez? Onun için Paşaların Paşası, il delegelerine şöyle bağırdı:

Belki İnönü bin yıl yaşıyacak. Bunu hiç düşünmezler“ (Ulus, 8 Şubat 1967)

Hay, sen, bin yıl yaşa İsmet Paşa!

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir