AKP’nin kapatılması istendi

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-akp-kapatilsinHalkın Kurtuluş Partisi, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı sıfatlarının tek bir kişide bulunmasının Anayasa 68. maddesinin ihlal ettiği gerekçesiyle AKP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu.

HKP Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçede, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığını bırakmadığının altı çizilerek Erdoğan ile parti yöneticilerinin, iktidar olmaktan alınan güçle “cebren ve fiilen anayasayı ilga ettikleri”gerekçesiyle, Siyasi Partiler Kanunu’nun 101. Maddesi uyarınca AKP’nin kapatılması için Yargıtay Başsavcılığınca Anayasa Mahkemesine başvurulması istendi.

SUÇ İŞLENİYOR

Turgut Özal’ın 1989 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra benzer bir durumun yaşandığı, bunun üzerine Danıştay 1. Dairesinin, “Özal Cumhurbaşkanlığı görevine başlayıncaya kadar, dönemin hükümetinin bir üyesinin başkanlığında göreve devam edebileceği” yönünde görüş bildirdiği anımsatılan dilekçede, “Bu görüşten sonra Özal Başbakanlık’tan istifa etmiş ve dönemin C.Başkanı, Hükümet içinden bir bakanı (Ali Bozer’i) Başbakan Vekili olarak atamıştır” denildi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Bu açık ve kesin düzenlemeler karşısında Tayyip Erdoğan’ın halen AKP Genel Başkanlığı görevine devam etmesi, AKP yönetimi tarafından 27 Ağustos tarihinde toplanacağı ilan edilen Olağanüstü Genel Kurul’a Genel Başkan sıfatıyla katılacak olması açıkça suçtur. Bu suçun failleri ise R. Tayyip Erdoğan’la birlikte AKP Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeleridir”

ANAYASA AYKIRILIK KAPATMA NEDENİDİR

Siyasi Partiler Kanunu’nun 101. Maddesinde “Anayasadaki Yasaklara Aykırılık Halinde Partilerin Kapatılacağının ifade edildiği belirtilen dilekçede,Tayyip Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı olarak yaptığı her iş ve eylem, attığı her imza, 68. Madde bağlamında Anayasal bir suçtur ve Siyasi Partiler Yasası 101. madde bakımından da AKP’nin kapatılma nedenidir” denildi. Dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

“Tayyip Erdoğan ve AKP’li Bakanlar Kurulu üyeleri ile AKP Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, “Eylemli olarak demokratik hukuk devleti ve Cumhuriyet ilkelerine aykırı davranmakta, iktidar olmalarından aldıkları güçle, fiilen ve cebren Anayasayı ilga etmektedirler. Buradan hareketle, Anayasa 101 karşısında birleşmesi mümkün olmayan Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık sıfatlarını fiilen Tayyip Erdoğan üzerinde birleştiren bu kişiler, bir tür tek adam diktatörlüğü kurmaktadırlar. Böyle bir birleşen makamdan bahsetmek ve Anayasanın açık hükmüne karşın ilgililerce fiilen böyle bir makam örgütlemek açık bir anayasayı ilga etme suçudur ve parti kapatma nedenidir. Bu nedenle Sayın Başsavcılığı’nızın harekete geçmesi için bu dilekçenin verilmesi zorunlu olmuştur”

Dilekçenin tam metni için tıklayınız.

Kaynak: OdaTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir