2019 Yerel Seçiminde, “sol” gruplar ve devrimciler ne yapıyor?

PDF İzle & KaydetYazdır

24 Haziran 2018’de gerçekleşen, sonucunun ne olduğu belirsiz seçimden sonra, Türkiye bir seçim ile daha karşı karşıya geliyor. “Sol” gruplar, gerek belirli partilerin listelerinden, gerek bağımsız olarak seçimlere katılıyorlar 2019 yerel seçimlerinde. Bir derleme yaparak, sol grupların yerel seçimlerdeki tutumlarını belirttik.

HDP’yi destekleyen gruplar

HDK içinde yer alan grupların büyük kısmı, Kürt halkının yoğun yaşadığı illerde HDP’nin adaylarını desteklemekte. Ancak HDP’nin büyükşehirlerde Millet İttifakı’na karşı aday çıkarmaması konusunda partiler ayrışmakta.

DSİP ve ESP M.İ. adaylarına oy vermeyeceğini açıkladılar. BDP, YSGP ve SYKP‘nin de açıklamada bulunmamasına rağmen HDP ile çalışma yapmalrı bekleniyor. Şubat ayında TÖP, Halkevleri çevresi, TİP ve EMEP, yerel seçimlerde ortak çalışma yapacaklarını açıklamıştı. Bu gruplara bağlı çok sayıda kişi M.İ. ya da HDP listelerinden aday olmakta.

Bağımsız aday ya da parti adayı çıkaran gruplar

TKP, iş birliğinde bulunduğu SMF adayı Fatih Maçoğlu dışında çok sayıda ilde 81 il ve bazı ilçelerinde aday göstermekte.

TKH, 4 bağımsız aday ile (İstanbul, Gaziantep, İzmir, Sakarya) yerel seçimlere katılacak. TKH ayrıca SMF adayı Maçoğlu’nu da desteklemekte. TKH’ın bağımsız adayları ise TSİP tarafından desteklenmekte. EHP‘nin de İstanbul’dan bir bağımsız adayı mevcut. Köz Dergi Çevresi de 2 bağımsız aday ile seçimlere katılacak, bu çevrenin yine doğu illerinde HDP adaylarına desteği olacak.

ÖDP, seçimlerde genel başkanlarını M.İ. ilçe adayı olarak gösterdi. Parti ayrıca il/ilçe meclislerine adaylar göstereceklerini belirtti.

EMEP, büyük şehirlerde M.İ. adaylarına oy verecek, aynı zamanda kendileri de bağımsız adaylar çıkaracaklar. Ayrıca doğu illerinde HDP’ye destek vereceklerini açıkladılar. İDP ise seçimlerde bazı bağımsız sosyalist adayları destekleyeceğini belirtmekte. SEP ise Doğu İllerinde HDP’yi, SMF adayı Maçoğlu’nu, ÖDP Eski Genel Başkanı Alper Taş’ı ve bazı bağımsız sosyalist adayları destekleyeceğini duyurdu.

Boykotçular ve burjuva partilerine oy kullanmayacak olanlar

Grup partileri çevresinden boykot çağrısı yapan partilerden biri DİP. Yerel seçimlerin, il/ilçe meclislerinde rant kavgası için yapıldığını belirten parti, mücadeleyi savunduğunu belirtiyor.

TİKP ise yerel seçimlerin bir tehlike içerdiğini belirterek, seçim gündemi yerine ülkenin gerçek gündemlerinin söz konusu edilmesi gerektiğini öne sürdü.

Bu iki grup partisi dışında, çok sayıda dergi çevresinin de yerel seçimlere yönelik boykot uygulaması bekleniyor.

2015 genel seçimlerinde en çok oy alan sosyalist parti olan HKP ise Türkiye’nin “muhalefetsiz” olarak yerel seçimlere girdiğini vurguladı ve ABD emperyalizminin bu seçimlerin galibini belirleyeceğini belirtti. HKP’nin bildirisinde seçime yönelik tutumları şu şekilde yer aldı:

“…bizim Amerikancı Beşli Çete’nin hiçbir bileşenine oy vermesi için halkımızı yönlendirmemiz söz konusu olamaz. Çünkü hiçbirinin yok birbirlerinden farkları. Söz konusu ABD olunca birleşiyorlar. (…)

“Her ne kadar muhalefetsiz bir seçime de gidiliyor olsa, her ne kadar AKP’giller bu seçimi “Beka” sorunu da yapsa, bu seçimlerde öne kişiler çıkıyor. Yani Belediye Başkan adayları, Muhtarlar.

Yoldaşlarımız bu nedenle bulundukları yerlerde kişilikli, Devrimci-Demokrat-Yurtsever kimliği öne çıkan, insan yüreği taşıdıklarına, doğa-hayvan sevgisi beslediklerine inandıkları, halk için çalışacakları noktasında güven veren adaylara oy verebilirler. Bu yerel seçimlerde illerde, ilçelerde, köylerde yaşayan yoldaşlarımız karar verecek; oy verilecek aday olup olmadığına.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir