Zeytinburnu’nda parababası-devlet işbirliği ile işçi sınıfına saldırı

PDF İzle & KaydetYazdır

İstanbul’da bulunan Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi, burayı satın alan Suudi Arabistan kökenli firma Akzirve ve İstanbul BŞB’nin gerçekleştirdiği baskın ile yıkıldı. Akzirve firmasının sitenin bulunduğu yeri satın aldığı, karşılığında alternatif bir yer bulunarak sitenin buraya taşınacağı konusunda protokol bulunduğu belirtilmekteydi. Baskın sırasında iş yerlerini savunan işçilere karşı kolluk kuvvetleri tarafından biber gazı, tayzikli su ve plastik mermi kullanıldı.

Parababalarının gözünü bürüyen rant hırsı, binlerce kişinin çalıştığı işyerinin ortadan kalkmasına ve büyük olasılıkla bir süre işsizlikle karşı karşıya kalmasına sebep olacak.

Sitede çalışan işçilerin temsilcisi Nakliyat-İş sendikası, bir basın açıklaması yayınlayarak protokole uymayan Akzirve’nin ve hukuksuzca siteyi ortadan kaldıran İstanbul BŞB’nin protesto edileceğini bildirdiler. Açıklama şu şekilde;

“20 TOMA, 1000 ÇEVİK KUVVET, ÖZEL TİM VE 500 ZABITA İLE PLASTİK MERMİLER, BİBER GAZLI SALDIRILARLA NAKLİYECİLER SİTESİ ÜYELERİMİZİN KANI VE CANI PAHASINA VERDİĞİ MÜCADELEYE RAĞMEN TAMAMEN YIKILDI

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi, Cuma akşamı başlayan çevik kuvvet, polis ve zabıta ablukası ile İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin keyfi ve hukuksuz kararı sonucunda tamamen yıkıldı.

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesinin yıkımı İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin tamamen keyfi ve hukuksuz bir kararıdır. İstanbul’un göbeğinde ranta ve talana açılan bu yer, büyük emlak ve inşaat şirketlerinin iştahını kabartıyordu.  Alınan bu yıkım kararından da anlaşılıyor ki artık vurgunu yapanların sabrı kalmamıştır ve bir an önce vurgunlarını vurmak istiyorlar.

Bizler Cuma (05.01.2018) akşamından itibaren Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Yönetim Kurulu başta olmak üzere İstanbul Şube Yöneticilerimiz ve Yönetim Kurulu üyeleri, sitede çalışan 1000’e yakın üyemizle birlikte site içerisinde işyerlerimizi terk etmeme eylemini ve direnişini başlatarak bu keyfiliğe, hukuksuzluğa kanımız, canımız pahasına engel olmaya çalıştık.

Nakliyeciler Sitesinin dışında ki sokaklar da dahil sitenin etrafı yirminin üzerinde TOMA, binin üzerinde çevik kuvvet polisi, 500 zabıta, panzer ve kepçelerle sarılmış durumdayken üyelerimiz sloganlarla, ıslıklarla  bu durumu protesto ederek kamyonlarla ve nakliye arabaları ile sitenin giriş ve çıkışını kapatarak yıkımı engellemeye çalıştılar. Sitenin çerisinde ise üyelerimiz işyerlerinin önünde ve sitenin girişinde ateşler yakarak, gece boyunca sloganlar atarak, direnişlerini kararlı bir şekilde devam ettirdiler.

İşçilerin kararlı duruşu ve direnişi sonucunda yapılan görüşmelerde site içerisinde bulunan sadece boş ve kullanılmayan 17 binanın yıkılacağı konusunda anlaşmaya varılmışken Cumartesi sabahı bu anlaşma hiçe sayılarak faaliyette olan işyerlerini de yıkmak için tekrar iş makinaları geldi. Çevik kuvvet 1. Blok’un çevresini ablukaya alarak yıkımı başlatmak istedi. Bu yıkıma engel olmak için üyelerimiz ve yöneticilerimiz kenetlenerek sloganlarla protesto ederek, iş makinalarının önünü keserek, üzerine çıkarak yıkıma engel olmaya çalıştılar. Ancak yöneticilerimize ve üyelerimize gaz sıkıldı, plastik mermi ile polis ve çevik kuvvet saldırdı. Saldırı sırasında üyelerimiz yerlerde sürüklendi, tekmelendi.  Olaylar sırasında 5 üyemiz göz altına alındı ve daha sonra serbest bırakıldılar. Üyelerimizden yaralananlar oldu.

 İşyerlerinden bazıları içerisinde eşyalar olduğu halde, bazıları da eşyalar tahliye edildikten sonra yıkılmaya başlandı. Cumartesi tüm gün süren yıkım neticesinde Nakliyeciler Sitesinde bulunan yedi blok, 180’ni ambar, toplam 254 işyeri, sendikamızın İstanbul Şube binası, İşveren Sendikası Nak-İş’in binası, Nakliyeciler Derneği NAKO’nun binası da yıkılmıştır.   

Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi, binlerce insana iş ve ekmek sağlayan bir yerdir. Hiçbir bildirim yapılmadan, süre tanınmadan bu şeklide işçileri ve işverenleri sokağa atmak hiçbir yasayla, hukukla insanlıkla bağdaşmamaktadır. Bunu yapanlar ve yaptıranlar er yada geç işçi sınıfına hesap vereceklerdir. Ambar İşçileri bu ranta ve talana da boyun eğmeyecektir. Burada bir oldu bitti yaratarak, hukuki durumu da hiçe sayarak, bir keyfilik yaratarak, bazı mafya türü yöntemlerle buradaki insanların ekmekleri, aşları ranta kurban edilemez.

Yeni bir site yapılıncaya kadar da mücadelemiz devam edecektir. Bizim davamız ekmek davasıdır, haklı bir davadır. Bu kanunsuzluğu, hukuksuzluğu yapanlardan yasalar çerçevesinde, mücadelemizle hesap soracağız. 

Yarın (08.01.2018 Pazartesi) tüm üyelerimizle Akzirve Gayrimenkul’de saat 11:00 de ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinde saat 13:00 da  protesto eylemleri yapacağız.  07.01.2018″

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir