Trendyol Express Emekçileri Direndi; Direnişle Zafere Ulaştı

PDF İzle & KaydetYazdır

Geçtiğimiz günlerde Trendyol Express, Trendyol kuryelerinin ücretleri için yüzde 11 oranında sabit maaş artışı açıklaması yaptı. Trendyol Emekçileri, yapılan bu ücret zammını kabul etmedi. Açıklanan zammın kabul edilebilir olmadığını, sefalete mahkûm edildiklerini ortaya koyan Trendyol Express emekçileri, kendilerini sefalet ücretine mahkûm eden Trendyol patronuna karşı eyleme geçtiler. Emekçilerin bu eylemi çok kısa sürede kamuoyunda yankı uyandırdı ve destek gördü. Nakliyat-İş Sendikası, emekçilerin eylemiyle dayanışma ve destek içerisinde olduklarını duyurdu. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, kuryeleri ziyaret ederek, onlara sendika olarak fiili olarak yanlarında olduklarını açıkladı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu, emekçilerin tüm eylemlerine sendika olarak katılacaklarını ve emekçilerin mücadelesinin zafere ulaşacağı güne kadar dayanışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Hepimizin bildiği üzere; Türkiye’de gerçek enflasyon oranı yüzde 82,65’tir. TÜİK’in açıklamasına göre ise bu oran yüzde 36,08’dır ve bu enflasyon oranı gittikçe artmaya devam etmektedir. Öte yandan benzine, mazota yapılan yüzde 200’ün üzerinde zamlarla hayat daha da pahalılaşmıştır. Trendyol kuryeleri, muhasebe masraflarından yakıt masrafına, vergilerden sigortasına kadar bütün masraflarını kendileri karşılamakta aldıkları sabit maaş, gittikçe erimekte. Türk Lirasının gittikçe değer kaybetmesi de, bu durumu hızlandırmakta.

Türkiye İşçi Sınıfı, pahalılık ortamında alım gücünün düşmesiyle birlikte gittikçe daha da yoksullaşan bir hale geldi. Tüm bunların yaşandığı ülkemizde Trendyol Express emekçilerine reva görülen yüzde 11’lik sabit maaş artışı onur kırıcı ve insanlık dışıdır.

Böylesi şartlar içindeki Türkiye’de, Trendyol büyümeye devam etmiştir ve Trendyol’un değerinin 16,5 Milyar Dolar olduğu söylenmektedir. Tabii tüm değer artışı Trendyol Express kuryelerinin kar kış demeden, yağmur çamur gözetmeksizin, canları pahasına çalışmaları sonucunda olmuştur. Elbette bu değer artışının mimarları Trendyol emekçilerinin dişini tırnağına takarcasına çalışmalarındandır.

Bildiğimiz üzere Trendyol’un reklam giderleri mevcuttur. Her gün TV ekranlarında, web sitelerinde karşımıza çıkan Trendyol reklamları da, yüksek fiyatlar ödenmesi sonucunda bizlere iletilen reklamlardır. Sanatçı Tarkan’ın da oynamış olduğu Trendyol reklamının gideri 30 milyon TL’dir. Trendyol patronları, emekçilerden sömürdükleri artı değer ve 1 milyon ürünün dağıtımı sonucunda yüzde 600 oranında kârlarını arttırmıştır. Trendyol’un tüm bu büyüme ve giderleri karşısında ise işçilere layık gördüğü ücret artışı yüzde 11 olmuştur. Elbette bu sefalet demektir, yoksulluk demektir. Trendyol çalışanları bilinçlice açlığa, yoksulluğa ve sefalet ücretine mahkum etmek istemektedir. Trendyol emekçilerinin bu haklı isyanı bir mücadelenin parçasıdır.

Sonuç olarak emekçilerin kararlı mücadelesi ve Nakliyat-İş Sendikası’nın olaya müdahale ederek, hiçbir karşılık beklemeksizin Devrimci Sınıf Sendikacılığı ilkelerinin gereğini yerine getirmesi doğrultusunda, yüzde 11’lik sefalet zammı yüzde 38,8 olarak güncellenmiştir. Bu bir kazanımdır. Ancak Trendyol Emekçileri direnme azminden ve örgütlülüğünden hiçbir şey kaybetmeden bu mücadelelerini örgütlü olma mücadelesine çevirmelidir ve zaferlerini Nakliyat-İş Sendikası ile hareket ederek taçlandırmalıdırlar. Patronlar, en çok örgütlü işçiden korkarlar. Örgütlü emekçi güçlüdür, heptir. Sendika, işçi sınıfının demokratik ve ekonomik örgütüdür. Nitekim Trendyol kuryelerinin haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olan Nakliyat-İş Sendikası gerçek işçi sendikasıdır ve Trendyol emekçileri için tarihi bir fırsattır. Kuryeler, Nakliyat-İş Sendikasıyla haklarına daha örgütlü ve planlı şekilde sahip çıkabilirler.

Türkiye Direniyor olarak, Trendyol Emekçilerinin tarih yazdıkları zaferi selamlıyoruz. Kontak kapatarak, mal indirmeyerek, dağıtıma çıkmayı reddederek, birarada arada durarak, tüm illerde aynı tepkiyi vererek verdikleri mücadele, örnek bir mücadele olarak tarihe geçecektir. Bu mücadeleyi zafere ulaştıran Devrimci Sınıf Sendikası anlayışındaki Önderleri selamlıyoruz. Trendyol Kuryeleri ile dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

Türkiye Direniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir