Taksim Dayanışması davası başladı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemtdSuç örgütü kurma iddiası ile 26 kişinin yargılandığı Taksim Dayanışması davası bugün Çağlayan adliyesinde başladı. Duruşmanın öncesinde Taksim Dayanışması’nda yer alan TTB, DİSK ve KESK’den temsilcileri, hazırladıkları basın açıklamalarını okudular. İstanbul Direniyor ekibi olarak sabah yapılan açıklamada yer alarak davayı takip ettik.

Dava, zanlıların kimlik tespiti ile başladı. Kimlik tespitinin arından iddianamenin okunmasına geçildi. İddianameyi oluşturan polis fezlekelerinin okunması sırasında “üstünde limon suyu bulunan marjinal, terör örgütü mensubu” tanımlaması salonda gülüşmelere sebep oldu. İddianamenin okunmasının ardından zanlıların savunmalarına geçildi. Savunmalarını okuyan zanlılar davanın kesinlikle meşru olmadığını ve dava ile birlikte hak arama mücadelelerini sindirmek amacıyla “yaratılan” bir dava olduğunu ortaya koydular. Zanlılar, asıl yargılanması gerekenlerin Taksim Dayanışması yapılanmasında yer alan kişilerin değil, kolluk kuvvetlerinin, valinin ve başbakanın yargılanması gerektiğini belirttiler. Saat 19.00 sıralarında zanlıların savunmalarının ardından avukatlar savunmalarını yapmaya başladı.

Aralarında 128 örgütün bulunduğu Taksim Dayanışması platformunun yargılanması, Taksim-Gezi isyanının yargılanmasıdır. Ancak asıl yargılanması gereken, bizlerce isyanın hedefi olan iktidardır ve onun yargılaması alanlarda yapılacaktır. Buna yönelik mücadele azmimiz tamdır. Tıpkı eylemlerde haykırdığımız gibi, bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir