Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali (TUI) genel başkanlığına seçildi

PDF İzle & KaydetYazdır

TUIDünya üzerinde emperyalizmin neo-liberal politikalarının acımasız, vurdumduymaz saldırıları altında işçi sınıfı sendikacılığı yapmaya çalışan sendikaların enternasyonal mücadelesini sürdürdüğü Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF)’ye bağlı Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali(TUİ), 13. Kongresini gerçekleştirdi Şili’nin Santiago şehrinde gerçekleştirildi.

Son yıllarda parababalarının tedbirsizlik ve güvencesizlik başta olmak üzere her yönden saldırısına uğrayan Türkiye İşçi Sınıfı, bu kongrede enternasyonal dayanışmanın desteğini ve ilgisini arttıracak çok önemli bir konumu kazanarak, ülkemiz açısından son derece değerli ve hak edilmiş bir mevziyi elde etmiş oldu. Türkiye’de adı işçi sınıfı sendikacılığı ile anılan DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’in Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, kongre sonucunda TUİ genel başkanlığına seçildi. Genel Sekreterliğe ise Şili’deki CONUTT sendikasından Ricardo Maldonado seçildi.

Son yıllarda üst üste hakları çiğnenen, gittikçe geri bir konuma sürüklenen Türkiye işçilerinin artık uluslararası alanda temsil edilecek olması, hem de Türkiye İşçi Sınıfı temsilcilerine bu konuda bir insiyatif verilmiş olması, son yıllarda yapılan saldırılara karşı enternasyonalist bir cevabı da vermiş oluyor. Dünyada 90 milyon işçinin örgütlü olduğu DSF’nin bu saldırılara karşı cevabı Türkiye’deki işsizliğe, yoksulluğa, güvensiz, kuralsız, taşeron cehenneminde, kölelik koşullarında çalıştırmaya karşı işçi sağlığı, iş güvenliği, insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşullarına karşı anti-emperyalist bir mücadele olmuştur.

Dünya işçileri ile dayanışma ve birlikte mücadele mutlaka zafere ulaşacaktır. Türkiye adına bu mücadelenin öncülüğünü hakkı ile kazanan sendika yöneticilerine başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir