İşsizlik ve pahallılık lideri Türkiye

PDF İzle & KaydetYazdır

arastirmaissizTürkiye rekorlar kırmaya devam ediyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, “bizlerin” dilinde “emperyalist ülkeler ve en sadık uyduları” örgütünün araştırmalarına göre Türkiye, parası gıda satın almaya yetmeyen durumdaki aileler açısından 34 ülke arasındaki en kötü ülke. Daha doğru bir tanımlama yaparsak, 34 ülke arasında işsizlik ve pahallılık cehennemi sebebiyle çocuklu ve ya çocuksuz aileler bazında temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak konusunda en çok zorlanan ülke Türkiye.

Hükümet tarafından ısrarla istikrarın sürdürüldüğü iddiaları söylenedursun, Türkiye halkının fakirliği Dünya çapında da tescillendi. Özellikle dünya çapında başlayan 2007 krizinde, yani şu “teğet geçeceği” söylenen krizdeki rakamlarla karşılaştırıldığında Türkiye’de temel gıda ihtiyacını karşılamakta %22 daha fazla zorlanmış aileler.

Araştırma sırasında ailelere “Son 12 ay içerisinde ailenizin ihtiyacı olan gıda maddelerini satın almaya paranızın yetmediği oldu mu?” sorusu soruldu. Türkiye’deki çocuklu ailelerin %50’si soruya evet yanıtı verdi. Çocuksuz ailelerin ise %40’ı bu soruyu evet ile cevaplandırdı ve Türkiye bu kategorideki en kötü ülke oldu. Diğer 34 ülke ortalaması baz alındığında çocuklu ailelerin %20’si temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirtti.

Sonuçlar gösteriyor ki, Türkiye’de istikrar sadece parababaları için vardır. İşçiler, emekçiler için ise sefalet ücretleri, mezarda emeklilik, pahallılık ve güvencesizlik çemberi daha da genişlemektedir. Eğer mücadele verilmezse genişlemeye de devam edecektir.

 

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir