Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi öğrencileri: “Hep beraber laikliği savunmaya!”

PDF İzle & KaydetYazdır

fteal_bildiriİstanbul’un Bakırköy ilçesinde yer alan Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi öğrencileri, bildirilerinde laiklik vurgusu yaparak başkaldırıya katılan liselerden biri oldular.

“Hep Beraber Laikliği Savunmaya

FTEAL öğrencileri olarak liselerde dalga dalga büyüyen gericiliğe karşı ilerici bir eğitim şiarını biz de yükseltiyoruz ve sıra arkadaşlarımızın direnişini destekliyoruz!

Okullarda yaygınlaştırılmaya çalışılan cumhuriyet ve laiklik düşmanlığı ders müfredatlarında da açıkça görülüyor. Gerici dernek ve yapılar okullarımızda eğitim ve seminerler verip rahatça cumhuriyet düşmanlığı yapabiliyor. Zorunlu din dersleriyle mezhepçi zihniyet daha da ortaya çıkıyor. Okul içlerinde kızlı-erkekli dolaşmaya yaptırım uygulanıyor. Kadınların etek boyuna kadar varan tacizler yaşanıyor. Her sene değiştirilip, farklı kalıplara sokularak önümüze konulan adaletsiz sınav sistemleriyle eşitsiz bir yarışa sokuluyoruz. Tüm bunlara sessiz kalmayan arkadaşlarımız tehtid ediliyor, baskılarla susturulmaya çalışıyor.

Bizler bu ülkede laikliğin, cumhuriyetin ve barışın savunucusu gençler olarak bize ilham veren İstanbul Erkek Lisesi’nden arkadaşlarımızın ve diğer tüm liselerdeki arkadaşlarımızın direnişini selamlıyoruz! Yaşanılabilir bir ülke inşa edene kadar laik ve bilimsel eğitim hakkımızı hep beraber savunacağız!

FTEAL ÖĞRENCİLERİ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir