DSF, Türkiye’de 8 Mart’ı kutlayan uluslararası etkinliklere katıldı

PDF İzle & KaydetYazdır

İTALYA-USB’den Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) delegesi Paola Palmieri, 8 Mart’ta İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününü kutlayan etkinliklere ve 8 Mart 2018’de düzenlenen programlara katıldı. Program, DİSK’e bağlı NAKLIYAT-İŞ tarafından düzenlendi. Paola Palmieri’nin yanı sıra Yunanistan-PAME Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Sekretaryası sorumlusu, aynı zamanda  İlaç Sanayi Endüstrisi Çalışanları Ulusal Federasyonu Başkanı GIOTA TAVOULARI, İran’dan Iran Worker’s House (İşçinin Evi Örgütü) örgütünden OMLBANI MIRABI ve SIMA ASGHARI’ı de eylemlere katıldılar.

NAKLİYAT-İŞ, bu önemli günü, daha önce Real Market tarafından çalıştırılan, tazminat ve diğer hakları verilmeksizin hileli iflas sonucu işten atılan kadınlara adadı. Bu amaçla işçilerin eylem yaptığı Kozyatağı’ndaki Metro Market önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasının ardından, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasının Bostancı’da bulunan binasında 8 Mart etkinliği gerçekleştirildi.

Eylem ve etkinlik sırasında  “Yaşasın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü”, “Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Kadına Şiddete Son”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” “Yaşasın Emekçi Kadınlar Günü”,  “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Yaşasın Real Direnişimiz” sloganları atıldı.

Real Market İşçilerinin Direnişi, şu anda Türkiye’de halen devam eden en uzun ömürlü olup, işçiler göz yaşartıcı gaz, göz korkutma taktikleri ve OHAL ile yapılan saldırılara rağmen mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir