Depremde Türkiye – Yunanistan dayanışması

PDF İzle & KaydetYazdır

6 Şubat 2023… Parababaları’nın kanlı düzenin, deprem ile yaşattığı o korkunç gün. Yüz binlerce masum insanımızın can verdiği, yaşamını yitiren yüz binlerce insanı, hükümetin on binlerce imiş gibi göstermeye çalıştığı o kanlı günler silsilesinin başladığı, o gün.  Her zamanki gibi, mazlum halkların acısını dindirmeye yine işçi sınıfı koştu. Aldıkları deprem haberiyle birlikte Yunanistan’daki işçiler, Türkiye’de depremden etkilenenler için yardım toplamaya başladı. Birkaç örnekle bu dayanışma örneklerini hatırlatmak istedik.

Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME)’nin başlattığı kampanyaya, diğer örgütlerin dahil olması için PAME’nin Uluslararası Sorumlusu Nikolas Theodorakis diğer sendikalar ile iletişime geçti. [1] Bugün itibariyle ülkemize sekizinci yardım tırlarını ulaştırdılar.

Öte yandan Yunanistan Hastane Doktorları Dernekleri Federasyonu, Dünya Sendikalar Federasyonu aracılığıyla 7 Şubat’ta Atina’dan şu mektubu yazdı. [2]

Türk Tabipler Birliğine;

Sevgili Meslektaşlarımız,
Halkınızın yaşadığı korkunç depremden sonra yüzleştiği acının bizlerin de yüreğini yaktığını ifade etmek isteriz. Doğa bir kere daha tektonik levhaların devletlerinin hükümetlerine ve onların askeri rekabetlerine itaat etmeyeceğini kanıtladı. 1999 yılında Türkiye ve Yunanistan’da birkaç gün arayla meydana gelen korkunç depremleri hepimiz hatırlayalım.
Türk meslektaşlarımızın bilimsel ve insani katkıları, insan haklarını korumak için gösterdikleri dur durak bilmeyen çabaları hepimiz tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda bizler de başkanınız Dr. Şebnem Fincancı’nın tutuklanmasını protesto etmiştik.
Dün sabahtan bu yana Türkiye ve Suriye’ye gönderilecek insani yardım ve tıbbi malzeme ile ilgili olarak Yunanistan Sağlık Bakanlığı ile irtibattayız. Eğer Türkiye’nin özel ihtiyaç malzemelerine (tıbbi personel, tıbbi malzeme, ilaç vb.) ihtiyacı varsa bizi bilgilendirmenizi rica ediyoruz.
Halklarımız arasında ayrılık gayrılık yoktur. Ege’nin iki yakasındaki sağlık personelleri hem barış hem halk sağlığı için mücadele ediyor.
Saygılarımızla,
Yunanistan Hastane Doktorları Dernekleri Federasyonu

Atina’da Dünya Sendikalar Federasyonu’nun Genel Sekreterliğini yapan Yunanistan Komünist Partisi’nin kurucu üyesi olan George Mavrikos da Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nu arayarak ve DSF’deki yetkililere şu mektubu göndererek dayanışma gösterdi:

Sayın DSF Başkanı,
Sayın Genel Sekreter ve Sekreterliğin Üyeleri,
Sevgili Yoldaşlar,
Türkiye ve Suriye sınırında yaşanan 7.8 ve 7.5 şiddetindeki deprem hepimizi derinden sarstı. Eşi benzeri görülmemiş bir yıkımla karşı karşıyayız. Şimdiye kadar ulaşabildiğimiz bilgilere göre binlerce ölü, sayısız yaralı ve bir sürü kayıp vatandaş var. Halk her şeyini kaybetti.
Bu durumda 2020-2021 yıllarında DSF’nin Filistin için toplamış olduğu yardımların  Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenmiş bölgelere dayanışma adına dağıtılmasını öneriyorum. Bunlar okul malzemeleri, sabunlar, battaniyeler ve ilaçlardan oluşuyor; Atina’da ve İstanbul’da muhafaza ediliyor.
Dün toplanan yardımlardan sorumlu olan ve deprem bölgelerindeki afetzedelere bir an önce ulaştırılması yönünde karar alan Yunanistan ve Fransa’daki kadrolarla ve aynı zamanda Türkiye’deki Ali Rıza Küçükosmanoğlu’yla görüştüm. Gazze’ye ulaştırılacak yardımların önüne İsrail’in koymuş olduğu engellerin de aşılamayacağını biliyoruz.
Gösterdiğimiz çabalar engellerle, zorluklarla ve kayıtsızlıkla karşılandı. Hem Kızılhaç hem de Kızılay, üç yılı aşkın süredir çabalarımızı yanıtsız bırakıyor.
Halihazırda tarihi geçmiş olan ilaçlar var bu yüzden bunları da elememiz gerekiyor. Türkiye ve Suriye’deki kardeşlerimizle istişare ederek hemen hayata geçirebilmemiz için size sunduğum teklife mutabık kalmanızı rica ediyorum.
Bütün malzemeler dayanışma ve destek için toplanmıştı. Şimdi aynı amaç için onları kullanacağız. Bütün dünya halkları, bütün insanlık, bütün işçiler kardeştir.
En kısa sürede yanıtınızı bekliyorum.
Hepinizi kocaman kucaklıyorum.
George Mavrikos

Görüyorsunuz ya, bu topraklarda yüzyıllarca birlikte yaşadığımız ve hâlâ yaşamaya devam ettiğimiz halklardan biri olan Yunan kardeşlerimiz emperyalistlerin bu iki halkın evlatlarını birbirlerine düşürme çabalarına rağmen bizlerle yan yana durmaktan vazgeçmiyor. Yunanistan’da “muhafazakâr basının amiral gemisi” olarak anılan Kathimerini gazetesi bile “Hepimiz Türk’üz” yazan karikatürü paylaştı.

Balkan coğrafyasında faşizmin oturduğu tahtın üzerinde sallanan Demokles’in kılıcının ipi kopup, faşizm öldüğünde bütün halkların derin bir nefes alacağını bir kere daha görmüş olduk. Şovenizmin burjuvaziyle birlikte yok olması için mücadele ediyor, tüm dünya halkı proletaryalarına ve bu yazı özelinde Yunanistan halkına ve işçi sınıfına Türkiye halklarıyla göstermiş oldukları dayanışma için teşekkür ediyoruz.

Kastamonu’dan Berna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir