Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri: Omuz Veriyoruz!

PDF İzle & KaydetYazdır

baal_sayfa

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, liselilerin baş kaldırısına “Omuz Veriyoruz!” adlı bildiri ile 11 Haziran 2016 tarihinde dahil oldu.

“Omuz Veriyoruz!”

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri olarak bağnazlığın, hırsızlığın, kindarlığın dört yanımızı sardığı şu günlerde, karanlığın içinden çıkan o dirençli ışığınızı görüyor ve aydınlığı büyütmek için sizlere omuz veriyoruz!

Cumhuriyet tohumlarının yeni filizlendiği 1936 yılında kurulan okulumuz, kurulduğu yıldan bugüne dek aydınlıktan, bağımsızlıktan, laiklikten yana kuşaklar yetiştirmiş, BAAL ailesini büyütmüştür. Ülkemizin geldiği durumda ise okulumuz aydınlıktan, laiklikten yana değerleri yok ederek, iktidarın kindar ve dindar kimliği üzerimize giydirilmeye çalışılmıştır. Baskının ve üzerimize üşüşmüş akbabaların varlığını en çok hissedenler arasındayız. Karşımıza dikmeye çalıştıkları bu duvarın her geçen gün nasıl yükseldiğini görüyoruz. Bu sebeple bizler de İstanbul Erkek Lisesi ile başlayan ve Türkiye’nin birçok lisesine sıçrayan direnişi selamlıyoruz.

Öğrenciler arasında ayrımlar yapılıyor.

  • Şeriatçı, yobaz dernekler okulumuzda stand açmaya kalkıyor.
  • Yakasında Berkin Elvan’ın fotoğrafı olan arkadaşımız dersten atılıyor.
  • Okulumuza davet ettiğimiz aydınlara sansür uygulanmaya çalışılıyor, uygulayamadıkları da iptal ettiriliyor.
  • Yanımızda durup bizlere cesaret veren öğretmenlerimiz dahi bu baskının altında eziliyor.
  • Derste Davutoğlu güzellemesi yapan hocaya karşı çıkanlar dersten atılıyor, harekete maruz kalıyor.
  • Ülkemiz aydınları için ağza alınmayacak sözler sarfeden insanlar “sözde” bizim adımıza okula davet ediliyor, karşı çıkmaya kalktığımızda tehditlerle önümüze çıkılıyor.
  • Okulumuzun değerleri, saçma bahaneler öne sürülerek tek tek yok ediliyor.

Türkiye’nin her yerinde liselerimizi ele geçirmek istiyorlar. Ya onlara itaat edelim ya da yok olalım istiyorlar.

Bizler, ülkemizin geleceği, yarınların umudu olan liseliler, etrafımızı saran karanlığı önce okullarımızda yeneceğiz, daha sonra da ülkemizde. Bu yolda “dost omuzbaşlarını / omuzlarımızın yanında duyup / kellemizi orta yere / yüreğimizi yumruklarımızın içine koyup” yürüyecek; özgürlüğün, laikliğin, emeğin yanında durarak hep birlikte karanlığın perdesini yırtacağız. Görecekler, nasıl yeniden yaratılır dünya, bu namuslu, bu genç ellerimizle.baal_bildiri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir