Abdullah Cömert’in katiline 13 yıl 4 ay hapis cezası

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-accomertTaskim-Gezi isyanı sırasında başına isabet eden gaz fişeği ile yaralanan ve sonrasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in katledilmesi ile ilgili dava sonuçlandı. Mahkeme, Ahmet Cömert’i katleden polis Ahmet Kuş’un 13 yıl 4 ay hapis cezası almasına karar verdi. Ancak adli kontrol yeterli görüldü, Ahmet Kuş’un tutuklanmasına ve polis memuru olduğu için yurtdışına çıkış yasağı konulmasına gerek görülmedi.

Ahmet Cömert’in katledildiği dava 2 yıla yakın bir zamandır devam etmekteydi. Katliamı gerçekleştiren polis memuru Ahmet Kuş’un kimliği, uzun süre kendisine emir verenlerce gizlendi. Açılan dava ise “güvenlik sebebi” ile Balıkesir’e alındı. Cömert ailesi, yıllardır Balıkesir-Hatay arasında gidip geliyor.

Karar öncesi hazırlanan bilirkişi raporunda ise şu ifadelere yer verildi: “Cömert’in ölümüne neden olan gaz tüfeği, kullanım talimatına ve amacına aykırı şekilde kullanıldı. Silahın yere 45 derece ile ateşlenmesine yönelik olarak eğitim alan fail, aykırı kullanımının yaralanma ve ölüme yol açma ihtimali konusunda bilgi sahibidir. Gaz tüfeğinin iki kez benzer şekilde ateşlenmesi ve kapsüllerden birinin maktulün yakınına isabet etmiş olması, atışın fail tarafından hedef gözetilerek yapılmış olduğunu göstermektedir.”

Söz konusu raporun ardından, sanık Ahmet Kuş’un kasti olarak öldürme girişiminde bulunduğuna ve buna göre cezalandırılması gerektiğine karar verildi ve 13 yıl 4 ay cezaya çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir