Yırca’da kesilen ağaç, Kolin’e iade edildi

PDF İzle & KaydetYazdır

yirca-kolin (1)Soma’nın Yırca mahallesinde termik santral kurmak için 6000 adet zeytin ağacını kesen ve buna karşı çıkan mahalle sakinlerini, köylüleri güvenlik görevlilerine saldırtıp kelepçeleyen Kolin adlı parababaları çetesi, Levent’deki binası önünde protesto edildi.

Saat 19:00’da Levent Metro çıkışı önünde toplanan İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması ve Validebağ dayanışması üyesi eylemciler, “Direne direne kazanacağız”, “Diren Yırca, İstanbul seninle”, “Katil Kolin hesap verecek”, “Sermaye elini yeşilimden çek” sloganları ile Yapı Kredi Plaza önüne yürüdüler. Plaza önünde yapılan basın açıklamasında Validebağ direnişçileri kendi direnişlerine de çağrıda bulundu. Eylemciler adına olay ile ilgili yapılan açıklamada “Bir şirket düşünün ki, özel güvenlikçilerini zeytinliği için direnen köylülerin, katliamları protesto edenlerin üstüne sopalarla, biber gazıyla saldırtsın. Bir şirket düşünün ki, önceden haber aldığı Danıştay kararlarını geçersizleştirmek için bir sabah vakti haince 6 bin zeytin ağacını katletsin. Artık uyarmıyoruz, ilan ediyoruz: Bu ülke artık Validebağ Korusu’ndan Soma Yırca’ya, Kuzey Ormanları’ndan Alakır’a, ormanlarından zeytinliklerine, akarsularından vadilerine kadar, biz yaşam savunucularının ortak savunma ve direniş alanıdır.

Soma Yırca’da o zeytin ağaçları yeniden yeşerecek; Validebağ koru olarak kalacak; derelere HES, ovalara termik-nükleer santral yapılmayacak. Bu ülkenin zeytinliklerinde, derelerinde, parklarında, korularında umut, biz direndikçe yeniden yeşerecek” denildi.

Eylem sırasında polis, aynı binada bulunan İsrail Konsolosluğunu da korumak amacıyla TOMA ve çevik kuvvet ekipleri ile yığınak yaptı. Eylem, plaza önüne Yırca’dan getirilen zeytin ağacı parçasının getirilmesi ile birlikte sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir