Samsun Anadolu Lisesi öğrencileri: “Kamuoyuna duyurumuzdur”

PDF İzle & KaydetYazdır

samsun-anadolu-lisesi-bildirisiLiseli isyanına bir destek de Samsun’da bulunan Samsun Anadolu Lisesi öğrencilerinin “Kamuoyuna duyurumuzdur” başlıklı bildirisi ile geldi. Bu bildirinin ardından, kolluk kuvvetleri okulda soruşturma başlattı ve öğrencilere destek olan mezunlar, okula alınmadı.

Kamuoyuna duyurumuzdur.

Ülkemizde kurulan ilk altı Maarif Koleji’nden biri olup Samsun’un en güzel köşesine kurularak büyük arazisiyle birçok üniversiteyi kıskandıran Samsun Anadolu Lisesi, altmış yıllık tarihinden ve ülkesine en iyi şekilde hizmet etmiş binlerce yetişmiş mezunundan gelen birikimiyle birlikte her yıl, ailesine katılan yeni bireylere sarı yeşil sevdayı tanıtmakta ve onu her daim layık olduğu yerde tutmaktadır. Ancak “Proje Okul” başlığı altında son iki yıldır okulumuzda planlı bir şekilde hükümet tarafından yeni müdür eliyle gerçekleştirilen ve okulumuzu karanlığa çekmeye çalışan faaliyetlerden dolayı öfkeliyiz. Altmış yıllık okul kültürümüzü bitirip yerine bilimsel düşünceden yoksun, empati yeteneğinden bihaber ve hiçbir muhalif sese tahammülü olmayan bir nesil yaratılmaya çalışılıyor. Son iki yılda okulumuzda yapılanları özetleyecek olursak:

1- Okulumuza DAİŞ ile iş birliği içinde olan İHH getirilerek bir konferans düzenlendi ve bizlerden İHH için yardım parası toplandı.

2- Okulumuzda Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını reddeden bir şekilde Osmanlı İmparatorluğu lehine propagandalar yapıldı ve bu propaganda “Osmanlı’yı Tanımak ve Anlamak” adlı konferansla pekiştirildi.

3- Okulumuzdaki TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda arkadaşlarımız tarafından hazırlanan açılış konuşmasında Atatürk adının çok fazla geçmemesi, bunun yerine çeşitli İslam alimlerinin adlarının anılması konusunda müdürden uyarı aldık.

4- Okullarda siyasi parti veya herhangi bir ideolojinin, isminin dahi geçmesi Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla yasaklanmasına rağmen aynı TÜBİTAK Fuarı’nda, organizasyona bile katılmayan AKP milletvekilinin mektubu, tüm uyarılar tanınmaksızın AKP Milletvekili’nin mektubudur diyerek okutuldu ve alkışlatıldı.

5- Müdür, okulda istediği gibi gitmeyen şeyleri öğrenmek için kendine ait bir muhbir ağı kurarak kendine yakın öğrencileri bu amaçla kullandı ve sonucunda bu öğrencileri ödüllendirdi

6- Okulumuzda bu yıl sözleşmeli olarak bulunun bir öğretmene, EĞİTİMBİR-SEN’e geçerse okulda kadrolu olacağı müdür tarafından söylenerek baskı uygulandı. Sonuç olarak öğretmenler bu sendikaya zorla geçirildi.

7- İktidar-Cemaat çatışması başladığı zamanlarda Cemaat’e yakınlığıyla bilinen müdür yardımcısı görevinden tasfiye edildi.

8- Kadın-erkek ilişkilerinde kadın öğrenciler şer’i uygulamalarla yüz yüze kaldı. Okul içinde kadın ve erkek

öğrencilerin yan yana oturması bile sorun hâline getirildi. _’

9- Bir erkek arkadaşımız okul koridorunda kız arkadaşı ile sarıldığı için okul tarafından kendisine yaptırım uygulandı.

10- Müdür tarafından öğrencilere, birey haklarım hiçe sayan ve hakarete varan sözler sarf edildi.

11- 10 Kasım ve 19 Mayıs törenlerine bilerek ve isteyerek katılmamakla kalmayan müdür, ayrıca bu törenlerin iptal edilmesi için elinden gelen her şeyi yaptı.

12- Okulumuzda yıllardır bulunan ve hatırası olan Cari Tobey bahçesi katledildi. Ayrıca bununla kalınmayıp okulumuzu bütün arazi boyunca saran ağaçlar kesildi ve belediye tarafından imar izni verildi.

13- Okulun çatısı, yüksek miktarda para harcanarak yeniletildi. 64 bin lira para harcanarak kamera ve güvenlik sistemi adı altında okul hapishaneye çevrildi. Daha sonra okulun kötü durumda olduğu iddia edildi ve okul binasının yıkılarak taşınması gündeme getirildi. Araştırmalarımız sonucu 30 dönümlük arsanın değerinin çok yüksek olduğu ve bu yüzden satıldığı meydana çıktı.

Bizler biliyoruz ki son dönemde ortaya çıkan “Proje Okulları” uygulaması, ülkemizin bilimsel eğitimden taviz vermeyen ve sorgulama yeteneğini kazanmış nesiller yetiştirmeyi kendisine amaç edinen köklü liselerini karanlığa çekmeyi açık ve net bir şekilde hedeflemektedir. Bizler uygulanan tüm politikaların farkındayız ve bu bildiriyle birlikte bu gidişata sessiz kalmadığımızı ilan ediyoruz.

Saygılarımızla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir