Rusya sosyalizmi geri istiyor

PDF İzle & KaydetYazdır

arastirma-sscb-backSovyetler Birliği’nin çözülüşünün ardından 22 yıl geçti. Rusya Federasyonu, ülkenin geniş kaynak olanaklarını kullanarak emperyalist bir ülke haline geldi. ABD ile çıkar çatışmasına girişmeden önce sağ politikalar yürüten Putin, son yıllarda partisinin çizgisini emperyalizmin saldırıları karşısında merkeze doğru çekmek zorunda kaldı. Yuri Levada araştırma şirketinin araştırmalarına göre bu hamle sadece dış etkenlerden dolayı gerçekleştirilmiş bir adım değil. Çünkü halkın büyük bir kesimi Sovyetler Birliği’ni tekrar istediğini belirtiyor.

İşsizlik, pahallılık, gelir dağılmındaki eşitsizlik, ülkedeki toplumsal katmanlar arasındaki uçurumun giderek açılması, rüşvet ve yolsuzluğun artık sıradanlaşması gibi birçok etkene dikkat çeken Ruslar, kapitalizm sistemine karşı sosyalizmi yeğliyor, SSCB’de var olan sosyalist sistemin bugünkü rejimden daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete göre Rusya halkının yüzde 51’i SSCB’deki sosyalist planlı ekonominin daha faydalı olduğunu düşünüyor. Özel mülkiyetten yana olanlar ise yüzde 29 olarak yansırken, halkın yüzde 20’si ise soruyu yanıtsız bıraktı.

Başka bir araştırmada ise TürkRus sitesinin haberinde ise yüzde 22’lik bir kısım bugünkü Putin’in başta olduğu siyasal sistemden memnunken, yüzde 22’lik başka bir kısım ise Avrupa Birliği ülkelerindeki demokrasinin olması gerektiğini belirtti. Sovyetler Birliği’ndeki sistemin ülke için faydalı olduğunu savunanların oranı ise yüzde 36 ile en çok tercih edilen seçenek oldu. Aynı sitede Levada Center’in yaptığı bir ankete göre halkın yüzde 47’si 1991’de yaşanan karşı-devrimin yanlış olduğunu düşünüyor. Yüzde 26’lık bir kesim doğru yolda olunduğunu belirtirken, yüzde 26’lık bir kesim ise kararsız olduğunu belirtmiş durumda. Bu ankete göre başka bir ilginç sonuç ise halkın o dönemde darbe girişimi yapan komünist partililer ile Yeltsin-Gorbacov ikilisini aynı derecede suçlu bulması oldu. Ankete katılanların büyük çoğunluğu bu şekilde düşündüğünü beyan etti.

Rusya halkının sosyalizme tekrar dönmesi için alması gereken çok yol var bugün. Maalesef gidilen nokta çok geri. Ancak neden olmasın?

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir