5800 Şişecam işçisi grevde

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-sisecam-grev (4)Türkiye’de yasalardan ve uygulamadan dolayı işveren ve işçi temsilcileri arasındaki pazarlıkları kazanan işveren olmaktaydı. Sendikaların parababaları yandaşı delege ve başkanlar ile doldurulması, işçilerin baskılarla “sarı sendikalara” itilmesi nedeniyle uzun bir süredir işten çıkarma sonucu gerçekleşen direnişler dışında mücadele haberi duyamıyorduk.

Şişecam işçisinin başlattığı grev, işverenin dayatmaları yerine kendi önerilerini dayatma ve uygulatma açısından son bir yılda yapılan eylemler içinde bir kırılma noktası olabilecek gibi duruyor. Daha önce Davutpaşa’daki fabrikanın işgaline katılan ve bu fabrikanın taşınması dolayısıyla uğranan hak kayıplarının telafisini talep eden Şişecam işçisi, bu süreci kazanımla sonuçlandırmıştı. Bu defa Türk-İş’e bağlı Kristal-İş sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında yapılan 24. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinden sonuç çıkmaması ve anlaşmazlıkların devam etmesi sonucu, Şişecam işçileri 20 Haziran 2014 tarihinde grev kararı aldı. İşçiler görüşme sırasında ücret zammı, düşük ücretli çalışanlar için yapılan iyileştirme zammı, işe giriş ücreti, iş güvencesi, kazanılmış haklara dönük idari maddeler ve bazı parasal haklar üzerine anlaşma sağlanamadığı için, talepleri kabul edilene kadar grevde olacaklarını ilan ettiler.

Grev kararı üzerine Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş (Kırklareli, Mersin, Eskişehir Fabrikaları), Anadolu Cam Sanayi A.Ş. (Mersin fabrikası), Trakya Cam Sanayi A.Ş. ( Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin Fabrikaları), Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş., Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. işyerlerinde, 5800 işçi tarafından iş bırakıldı. Grev sırasında işçiler yürüyüşlerle, basın açıklamalarıyla grevlerini halka duyurdular. İşçileri temsilen basın açıklamasında söz alan Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş “İşveren taleplerimizi karşılayacak yanıtlar vermedi. Bir hafta öncesinde uyarı yürüyüşleri yapılmıştı. Şimdi ise Şişecam fabrikalarında çalışan işçilerin büyük çoğunluğunun kararıyla greve başladık. Grevimiz taleplerimize yakın cevaplar verilinceye kadar sürecek. Bu grevde sadece ücret konusunda değil yatay geçiş hakkı ve diğer idari haklarımız için de mücadele ediyoruz. İşçiler greve büyük coşku ve kararlılıkla başladı. Haklarını kazanıncaya kadar coşku ve kararlılık sürecektir.” dedi.

Grev sırasında Trakya Oto Cam fabrikasında yasalara aykırı olarak jandarma eşliğinde fabrikadan mal çıkarma girişimi yapıldı. Ancak işçilerin müdahalesi üzerine girişim başarısız oldu. Şişecam işçilerinin haklı mücadelesi ile ilgili haberlere sitemizde sık sık yer vermeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir