Bakırköy’de neler oluyor?

PDF İzle & KaydetYazdır

bakirkoy_yasam_kkoyu_eylem (20)Bakırköy, ülke genelini etkisi altına alan emperyalist saldırının etkilerine karşı direnen bir ilçe. Yerli-yabancı parababalarının ilçede para için yapmadığı hukuksuzluk kalmamış durumda. Bakırköy, son 2 yıldır politik ve sosyal çalkantıların arasında kalmış durumda.

Öncelikle Ataköy sahil şeridinin parababalarına peşkeş çekilmesi ile başlayan saldırılar, “şimdilik” savuşturulan kentsel (rantsal) dönüşüm girişimi ve ardından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘ndeki rant girişimi ile devam etti. Sonrasında Bakırköy Belediyesi‘ne bağlı BYUAŞ’da tarşeron olarak çalışan işçilerin, farklı sendikada örgütlenme isteklerini reddeden ve işçi kıyımı gerçekleştiren Bakırköy Belediyesi’nin saldırıları gerçekleşti. Bu saldırı da şekil olarak bir kazanımla sona erdi.

Son saldırı ise yine Bakırköy Belediyesi tarafından gerçekleşmekte. Bakırköy Belediyesi, çeşitli mali bahanelerle çeşitli iş kollarındaki işten çıkardı ve bunun yanında Atatürk Spor ve Yaşam Köyü adlı tesisi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü‘ne – kamu yararlarını hiçe sayar bir biçimde – kiralamak için girişimde bulunmakta. İşten çıkarılanlar arasında Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi‘nden oyuncular, kültür merkezi çalışanları ve Atatürk Spor ve Yaşam Köyü çalışanları bulunmakta.

Bakırköy’deki bu karmaşanın sonrasında Bakırköylüler boş durmuyor. Farklı sendika üyesi olan ve Yunus Emre Kültür Merkezi çalışanı işçiler, belediyenin işçi kıyımı üzerine direnişe geçtiler. Şu süreçte Genel – İş sendikasına bağlı işçiler, Bakırköy Özgürlük Meydanı‘nda bir direniş çadırı açmış durumdalar. Aynı çadırda Atatürk Spor ve Yaşam Köyü çalışanları ve Sağlık Birimi çalışanları da imza kampanyası düzenleyerek, Bakırköy Belediyesi’nin işçi düşmanı tavrına karşı ortak mücadeleye giriştiler.

Bakırköy sakinleri de Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nün ticari spora peşkeş çekilmesine karşı mücadeleye giriştiler. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda 18 Haziran Cumartesi günü bir araya gelen “Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu” üyeleri ve Bakırköylüler, Bakırköy Belediyesi’nin peşkeş çekme politikalarını protesto ettiler. Forum üyeleri, başkan Bülent Kerimoğlu’nun istifasını istediler.

Öyle görünüyor ki, uluslararası parababaları örgütünün Türkiye’deki şubeleri olan AKP ve CHP’nin, bu görevine uygun işçi düşmanı ve doğa düşmanı uygulamaları Bakırköylülerin tepkisi ile karşılaşmaya devam edecek.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir