Venezuela, Filistin’e saldıran İsrail’i kınadı!

venepalVenezuela Hükümeti, Filistin halkına karşı İsrail’in sürdüğü haksız saldırıyı kınadığını belirten bir bildiri yayınladı.

Yapılan açıklamada “Filistin’de insanların ölümüne yol açan bu saldırının sadece Filistin halkına değil, uluslararası hukuku hiçe sayan bu haksız, illegal ve orantısız askeri saldırılar neticesinde insanlar onurunun da zedelenmekte” denildi. Ayrıca halkların  diyalog içine girmesini ve iki ülke arasında  ve Ortadoğu bölgesinde kalıcı barışın sağlanmasının tek yolu olduğunu belirtildi.

Venezuela Hükümeti, yaklaşık 7 yıl önce yapılan saldırıları kınayarak, İsrail diplomatlarını sınır dışı ederek tepkisini göstermişti. Saldırılara karşı Hugo Chavez “İsrail bir devlet değil, Müslümanları katletmek üzere Ortadoğu’ya emperyalistler tarafından yerleştirilmiş bir katliam makinesidir. Biz bu canavarı devlet olarak tanımıyoruz ve tüm ilişkilerimizi kesiyoruz” demişti.

Salı günü başlatılan silahlı saldırılar ve Gazze’ye düzenlenen İsrail saldırıları sonucunda ölen kişi sayısı 100’e yaklaştı, uluslararası kaynaklara göre tespit edilen rakamlara göre 300 kişi yaralı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.