Validebağ’da zafer direnişle gelecek

IMG-20141102-WA0011Geçtiğimiz haftalarda mahkemenin “yürütmeyi durdurma kararının iptali” haberinin ardından sürdürülen Validebağ korusu civarındaki yapılaşmaya karşı direniş, 2 Kasım tarihindeki eylem ile devam etti.

Eyleme çok sayıda örgüt ve Taksim-Gezi isyanı ardından kurulan forum grupları katılarak, saat 16:00’da Marmara Üniversitesi GSF önünden yürüyüşe başladı. Kitlesel bir şekilde gerçekleştirilen eylemde “Hukuk iptal direnişe devam”, “Sermaye elini yeşilimden çek”, “Hırsız katil AKP” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında ve basın açıklaması okunurken çok sayıda vatandaş ve mahalle sakini eyleme alkışlarla ve tencere-tava çalarak destek oldu.

Eylem sırasında okunan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Koruyu katledecek planlar uygulamaya çalıştılar hep beraber direndik. Beton dökecekleri yerlere çiçekler diktik. Polis saldırısına karşı can suyu verdik. Buraya gelen iş makinelerini kamyonlari bedenlerimizle engellemeye çalıştık.
Onlar yürütmeyi durdurma iptal inşaata devam diyorlar. Biz hukuk iptal, direnişe devam diyoruz.
Bu kapkaç diktatörlüğünün yaptığı adına Ak Saray dediği ucube yerde de hukuk iptal.
Bu kapkaç diktatörlüğünün başı kaçak binaya yerleşmişken siz hangi hukuktan bahsediyorsunuz. Sormak istiyoruz: Hukuk sizin babanızın malı mıdır?”

Eylem, Validebağ’daki direniş alanında gerçekleştirilen forum sonrasında sona erdi ve inşaatın sürdüğü yerde nöbete devam edildi.

İstanbul Direniyor, olay yerinden bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.