Ümraniye CarrefourSA işçileri, hakları için ayakta!

gundem-carrefour (5)Parababalarının “küreselleşme” olarak adlandırdığı, çalışanlar için daha fazla yıkım, daha fazla güvencesizlik anlamına gelen bu süreçte Türkiye’de “payına düşeni” almaya gelen şirketlerin yalnızca biriydi Carrefour. Zincir marketler sektöründe daha da genişlemek ve çapulunu arttırmak için Türkiye’nin en güçlü finans-kapitallerinden Sabancı ile ortaklığa giriştiler. En sonunda Sabancı Holding, Türkiye’deki ortaklığın çoğunluk hisselerini satın aldı ve Carrefour’un yönetim mekanizmasının başına geçti. Dolayısıyla o meşhur antika yöntemlerini uygulamakta gecikmedi. Hem de gazetelerde çarşaf çarşaf “yatırım” sözleri verirken!

Bu durumun bir parçası olarak, Ümraniye CarrefourSA’da çalışmakta olan işçiler, işbaşı yapmak için gitttikleri işyerinde büyük bir sürprizle karşılaştılar. İş yerleri kapalıydı. İşçilere işyerlerinin kapanmasıyla ilgili hiçbir bildirim yapılmamış, işten çıkarılmaları halinde ödenmesi gereken yasal tazminat hakları ödenmemişti. İşçiler bu uygulamaya karşı harekete geçtiler. İşçi ve işçi aileleri, durumu protesto etmek ve yasal haklarını almak için CarrefourSa İçerenköy/Kozyatağı önünde 1 saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaparak seslerini duyurma mücadelesi içine girdiler.

İşçilere destek olmak için yanlarında yer alan Nakliyat-İş sendikası ise bir açıklama yaparak işçilerin yaşadıkları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Sizlerle bu bilgilendirme metnini paylaşıyoruz:

Ümraniye CarrefourSA İşçileri işbaşı yapmak için işyerlerine gittiklerinde işyerinin kapalı olması nedeniyle işbaşı yapamamışlardı. İşçilere işyerinin kapanması ile ilgili yasal olarak yapılması gereken herhangi bir bildirim yapılmamış ve yasal tazminat hakları ödenmemiştir.

İşçiler ve aileleri bu durumu protesto etmek ve yasal haklarını almak için CarrefourSa İçerenköy/Kozyatağı önünde 1 saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptılar.

İşçiler 26 Temmuz Cumartesi saat 11:00’da İçerenköy/Kozyatağı CarrefourSA önünde toplandılar. Işçileri özel güvenlik elemanlar ve polis karşıladı. İşçiler, CarrefourSA yetkilileri ile görüşmek istediklerini dile getirdiler. İşçiler, yetkili hiçkimsenin olmadığı yanıtını alınca oturma eylemini başlattılar.
DİSK Nakliyat-İş Sendikasının destek verdiği eylemde “Ekmeğimizi, Haklarımız,Onurumuz için Mücadele Ediyoruz, Kazanacağız ! Ümraniye CarrefourSA İşçileri”, özaliti ve “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “CarrefourSa İşçisiyiz Kazanacağız,Tazminat Hakkımız Gasp edilemez” dövizleri açıldı.
Eylemde “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Direne Direne Kazan”cağız”, İşçiyiz Haklıyzı Kazanacağız Sloganları atıldı.
Eylemde Ali Rıza Küçüğkosmanoğlu bir konuşma yaptı
Küçükosmanoğlu konuşmasında, işçilerin yıllardır CarrefourSA’da çalıştığını ifade ederek, “Carrefoursa’yı CarrefourSA yapan alınteri ile gece gündüz demeden çalışan, ayakta tutan arkadaşlarımız yıllardan beri düşük ücretle çalıştıkları yetmiyormuş gibi mağaza da kapandıktan sonra hiçbir hakları ödenmeden kapı dışarı edilmek istenmektedir” dedi.
CarrefourSA yönetiminin yasal olarak hangi gerekçeyle işçilere işbaşı yaptırmadığını ve farklı mağazalara gönderdiğini yazılı olarak bildirmek zorunda olduğunu vurguladı.

Küçükosmanoğlu, CarrefourSA yönetiminin işçilere, kağıdın üzerini kapatarak, ne olduğu belirsiz yani orada haklarımı aldım mı yazıyor, işçinin mahkeme hakkını ortadan mı kaldırıyor belli olmayan bir belgeye imza atmaya zorlandığını ifade etti. İmza atmayan işçilerin tehdit edildiğini ve başka mağazalara sürüleceğini belirtti. İmza atmayı kabul eden işçilerin olduğunu ancak gönderildikleri mağazaya gittiklerinde “yanlışlık olmuş, bizde açık yok denilerek işe alınmadığını belirtti. İşçilerin hakları üzerinde oyun oynandığını belirten Küçükosmanoğlu “Yağma yok burası dağ başı değil, buna izin verilemez.”dedi.
Küçükosmanoğlu, “CarrefourSA’da Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikasnın örgütlü olduğunu belirterek bu işin bu noktaya gelmesinin bir nedeni deTÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’dır. Tez Koop-İş Sendikası’nın yaptığı sarı sendikacılıktır. Ama işçiler sahipsiz değildir. CarrefourSA işçileri haklarını alana dek yanlarında olacağız” dedi.
CarrefourSa işçileri yaptıkları bu eylemle mücadelenin ilk adımını atıldığını haklarının verilmemesi durumunda bayram sonrası CarrefourSa’nın tüm mağazalarının eylem alanına çevireceklerini belirtiler. İşçiler Sloganlarla eyleme son verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.