TRT: Devletin mi, yoksa AKP’nin mi? (Denizli Direniyor)

analiz-trtCumhurbaşkanlığı adayları açıklandığı beri TRT’in yaptığı yayın politikasını hepimiz görmekteyiz ve şahit olmaktayız. Her ay kendi cebimizden para verdiğimiz bu televizyon kuruluşu, devletin bir yayın organıdır ve bu alınan katkı payı ile halkında kanalı olma durumunu taşımaktadır. Kendi cebinden para veren halk neden tepkisini ortaya koymaz (Tayyip Erdoğan adaylığını açıkladıktan sonra başbakanlıktan istifa etmedi o ayrı bir konu, bunu daha sonra başka bir yazımda yazacağım)? TRT’nin yayın programın dağılışı şöyle:

Tayyip Erdoğan ; 1 saat 30 dakika Aday tanıtım toplantısını kesintisiz yayınladı TRT. Tayyip Erdoğan’ın aday tanıtım toplantısını kesintisiz yayınlayan TRT, diğer adayların toplantılarını kesintisiz yayınlamamıştır. Tayyip Erdoğan etkinliklerini kesintisiz bir şekilde yayınlayan TRT, diğer adayların ise hiç bir etkinliğini,mitingini yayınlamamıştır.

3 günlük yayın süresi boyunca yayınlama süreleri şöyle:

TRT Türk: Recep Tayyip Erdoğan 305 dk, Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu 0 dk ve Selahattin Demirtaş 0 dk.
TRT 1: Recep Tayyip Erdoğan 24 dk, Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu 2 dk 5 sn, Selahattin Demirtaş 0 dk.
TRT Haber: Recep Tayyip Erdoğan 204 dk, Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu 1 dk 20 sn, Selahattin Demirtaş 45 sn. (taziye haberi.)

Devletin resmi kanalı olan bir kurum,halkın verdiği paralarla ayakta kalan bir kanal neden sadece AKP’ye çalışmaktadır? Yoksa AKP TRT’yi bünyesine mi katmıştır? YSK kararnamesine göre bir ihlaldir. TRT’ye para verenler sadece AKP üyesi olan vatandaşlar değildir, halkın istekleri doğrultusunda tarafsız haber yapmak ve eşit sürelere dayandırılmış şekilde bütün adayların mitinglerini,etkinliklerini yayınlamak zorundadır. Ama… Burası Türkiye, devletin başında ki kişi Milyarlarca dolar kaldırmış ve hala orada durabiliyorsa böyle bir adaletten söz edemeyiz öyle değil mi?

Önemli olan burada şudur, halk neden verdiği paranın peşine düşmemektedir? TRT halkın sırtında bir yüktür ve iktidarda ki parti ne istiyorsa onu yapan bir taşeron konumundadır. Buna karşı tepki göstermemiz şarttır.

Denizli Direniyor’dan İsmail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.