Taşeron cehenneminin zebanisi: Çalışma Bakanlığı

emek_taseronParababaları devleti ölüm gibi korkar örgütlü, bilimli, bilinçli işçiden. Bu olgu ortaya koyuşa bir kanıt da DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasının başına gelenler…

Ülkemizde bir kölelik haline gelen taşeron işçiliğine karşı bir savaş, bir başkaldırı başlatan Nakliyat-İş sendikası, çalışanlarının gece gündüz demeden yaptığı örgütlenme çalışmasının karşılığında 2200 işçinin örgütlenmesini sağladı ve bu işçilerin iş yerlerinde toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalayabilecek çoğunluğa ulaştı. Nakliyat-İş sendikası yöneticileri, bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki başvurusunda bulundu.

İşte parababaları devletinin “Ali Cengiz oyunu”, patronların ve işverenlerin elbirliği ile o anda başladı. Örgütlenme için gerekli şartları sağlayan Nakliyat-İş’in karşısına “işkolu” engeli koyuldu. “Taşımacılık” kolundaki işçilerin, aslında “genel hizmetler”, yani belediye hizmetlerinin yapıldığı iş koluna bağlı olduğu belirtildi. Ancak bu durum, ne hikmetse sadece Nakliyat-İş’in örgütlendiği iş yerlerinde gerçekleşti. Diğer sendikaların benzer örgütlenme çalışmalarında, bakanlık aynı red gerekçesini öne sürmedi.

Nakliyat-İş sendikası, yasadışı ve keyfi durumu kabul etmedi. Daha önce de işverenlere karşı haksızlık, hukuksuzluk yapıldığı anda tepkisini ortaya koydu. Çankaya ve Karşıyaka belediyeleri, işten atılan işçiler için işgal edildi.

Bu defa böyle bir uygulamaya karşı mahkeme yolu ile çözüm zorlanacak. Ayrıca Nakliyat-İş üyesi işçiler, gelecek dönemlerde gerek iş yerlerinde, gerek yetki vermeyi reddeden Çalışma Bakanlığı’na yönelik eylemler gerçekleştirecek.

Parababaları devletinin korkusu boşuna değil. Hak arayan sendikacılar, hukukçular, öğrenciler, işçiler olduktan sonra onların yaşama şansı çok zor. Tüm engellemelere rağmen, işçiler sendikalarına kavuşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.