Sinop’ta Nükleer Santral için ÇED süreci başlıyor, Sinop halkı direnişe devam ediyor.

Sinop İnceburun’da Fransız-Japon ortaklığı ile yapılması planlanan nükleer santral inşaatı girişimi öncesinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru sürecinin başlaması ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan “Halkın Katılım Toplantısı”nın 6 Şubat 2018 Salı günü Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli’nde yapılacağı duyruldu.

Sinop’un geleceğini etkileyecek bu süreçte nükleer santrale karşı çıkan örgütlerin katılım çağrısında bulunduğu toplantı, ÇED’e etkide bulunacak nitelikte.

Türkiye’nin en yeşil ve en sakin illerinden biri olan Sinop’ta çevresel bir yıkıma yol açacak proje için buraya yatırım yapılmasını isteyen şirketlerin, artan maliyetlerden rahatsız olduğu, bu sebeple çalışmalara bir an önce başlama isteği bilinmekte. Özellikle Japonya Finans-Kapitali, kendi “anayurdunda” yaşanan felaketler sonrasında yarı-sömürge niteliğindeki ülkelere kaydırmak adına kendi ülkesinde yaşanan ihmalleri inkar ettiği görülüyor.

Ülkemiz, yerli ve yabancı parababalarının kâr hırsına karşı önemli bir direnişten geçmekte ve Sinop’ta gerçekleşecek toplantı, Nükleer Santrale karşı duranlar açısından büyük bir önem taşımakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir